Klejnoty i kosztowności polskie na Zamku Królewskim. Wystawa „Rządzić i olśniewać”
30 maja, 2019
Niemożliwe staje się możliwe. Film „Dzień czekolady” przenosi do świata fantazji
31 maja, 2019

Każda ma motyw, by zabić, ale i alibi. Premierowe „8 kobiet” w Och-Teatrze

W spektaklu Adama Sajnuka na scenie warszawskiego Och-Teatru występuje osiem wspaniałych aktorek (fot. Katarzyna Kural-Sadowska)

To sztuka, która łączy elementy powieści kryminalnej w stylu Agaty Christie, z komedią i melodramatem. „8 kobiet” Roberta Thomasa jest także, a może przede wszystkim, opowieścią o różnych typach, wymiarach i tajemnicach kobiecości. Wystawiana już w teatrach, ale kojarzy się głównie z filmem w reżyserii François Ozona. – On zrobił trochę żart, nie do końca poważnie potraktował stosunki między kobietami. U nas jest to bardziej psychologiczne, ale jest też muzyka, więc są elementy komediowe, ale dużo dramatycznych scen również – przyznaje Katarzyna Gniewkowska. W spektaklu Adama Sajnuka na scenie warszawskiego Och-Teatru występuje osiem wspaniałych aktorek: Paulina Chruściel, Izabela Dąbrowska, Zofia Domalik, Katarzyna Gniewkowska, Emilia Krakowska/Elżbieta Jarosik, Maria Seweryn, Anna Smołowik i Weronika Warchoł, a towarzyszy im zespół muzyczny w składzie: Michał Lamża, Wojciech Gumiński i Szymon Linette.

Odcięty od świata dom na pustkowiu. Osiem kobiet: matka, żona, szwagierka, siostra, dwie córki i dwie pokojówki, podejrzanych jest o zabójstwo pana domu. Każda ma motyw, by zabić, każda ma też alibi. Kobiety, próbując rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci, zaczynają prowadzić pełną zaskakujących zwrotów akcji, błyskotliwych ripost i kąśliwych uwag grę.

Jakie emocje wyzwoli śmierć pana domu? Jakie sekrety zdemaskuje? – To komedia kryminalna, ale oprócz tego bawimy się konwencją. Jest tu trochę pastiszu, trochę zabawy z całej sytuacji. Nie traktujemy wszystkiego poważnie, tylko z przymrużeniem oka – mówi Izabela Dąbrowska. Jak dodaje, ta historia „wydobywa na powierzchnię różne skrywane tajemnice”. – Śmierć pana domu powoduje wybuch tłumionych emocji, wzajemnych pretensji i niewypowiedzianych słów – podkreśla aktorka.

(fot. Katarzyna Kural-Sadowska)

Twórcy i obsada spektaklu

Reżyseruje Adam Sajnuk, za przekład odpowiedzialny jest Jakub Rotbaum. Scenografia i kostiumy to Katarzyna Adamczyk, muzyka: Michał Lamża. Asystentka ds. scenografii i kostiumów jest Małgorzata Domańska, a producent wykonawczą i asystentką reżysera: Marta Kloc.

W obsada znalazły się: Luiza, nowa służąca – Paulina Chruściel, Augusta, siostra Gabi – Izabela Dąbrowska, Katarzyna, młodsza córka Gabi – Zofia Domalik, Gabi, żona Marcela – Katarzyna Gniewkowska, Starsza Pani, matka Gabi – Emilia Krakowska/Elżbieta Jarosik, Maria, ochmistrzyni – Maria Seweryn, Patrycja, siostra Marcela – Anna Smołowik, Zuza, starsza córka Gabi – Weronika Warchoł oraz zespół muzyczny w składzie: Michał Lamża, Wojciech Gumiński i Szymon Linette.

Osiem aktorek po premierze w Och-Teatrze (fot. mat. pras.)

Po premiera 30 maja, kolejne spektakle odbędą się od 31 maja do 2 czerwca, 6 i 7 czerwca, 14-16 lipca oraz od 11 do 13 sierpnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *