Sowieci wbili nam nóż w plecy. „Czerwony najazd” w 80. rocznicę napaści na Polskę
22 września, 2019
Studium wojny i zła, które nigdy nie zasypia. Powieść „Frankenstein w Bagdadzie”
25 września, 2019

Kabaretowy humor na deskach Rampy. Nowa komedia muzyczna „Na wschód od Hollywood”

„Na wschód od Hollywood” to komedia muzyczna napisana przez Tomasza Jachimka, którą reżyseruje Jerzy Jan Połoński (fot. mat. pras.)

Mitów krążących na temat zawodu aktora od dawna nie brakuje. W najnowszym spektaklu warszawskiego Teatru Rampa zostaną one ukazane w krzywym zwierciadle, jak również istotne będą okoliczności decydujące o doborze repertuaru. „Na wschód od Hollywood” to komedia muzyczna napisana przez Tomasza Jachimka, znanego kabareciarza i dziennikarza. Razem z nim twórczy tandem stworzył reżyser Jerzy Jan Połoński, który umiejętnie przekłada kabaretowy humor na język sceniczny. W obsadzie znaleźli się m.in. Katarzyna Kozak, Robert Tondera czy Dominika Łakomska. Portal Kultura wokół Nas jest patronem medialnym spektaklu.

Środowisko teatralne widziane jest oczami młodego absolwenta Akademii Teatralnej, który dostaje pierwszy angaż w zawodowym teatrze. Główny bohater rozpoczyna swoją pracę z głową pełną akademickich ideałów i wyobrażeń o przygotowaniu kreacji aktorskiej oraz przedstawienia. Gdy w planowanej premierze dostaje jeszcze główną rolę, wydaje się to spełnieniem jego marzeń.

Okazuje się jednak, że w świątyni sztuki zderzy się z dalekimi od ideałów postawami doświadczonych kolegów, co wywoła szereg komicznych i groteskowych sytuacji. Czy młody aktor podejmie rzucone wyzwanie i stanie się sprawcą sukcesu czy też klęski Teatru Nieprzeciętnego? – Nie jest to pierwszy spektakl i nie pierwsza próba zmierzenia się z tematem zawodu aktora. Głównym bohaterem jest zwykły chłopak z mazowieckiego Wyoiming, czyli Wołomina, którego rodzice dbają o wszechstronną edukację, żeby mógł zostać aktorem i był jak najlepszy. Spełnia on marzenie rodziców i dostaje etat w wymarzonym teatrze, Teatrze Nieprzeciętnym – mówi reżyser.

(fot. Kinga Karpati)

Obsada i twórcy

W rolę Pana Dyrektora wciela się Robert Tondera, Igora Skałeckiego grają naprzemiennie Wojciech Stolorz i Michał Karwowski, Bufetową: Katarzyna Kozak i Agnieszka Fajlhauer, Aktora Wyjadacza – Konrad Marszałek, Aktorkę Księgową – Brygida Turowska, Aktorkę Gwiazdę – Dominika Łakomska, a Aktorkę Charakterystyczną – Kamila Boruta. – Traktujemy to jako groteskę i wiwisekcję naszego zawodu. Ktoś musiał mieć fantastycznego szpiega w teatrze, bo każda postać jest bardzo mocno, bardzo grubo i prawdziwie napisana. Można znaleźć każdą z postaci w każdym zespole teatralnym, te postaci naprawdę są – mówi Robert Tondera.

Za scenariusz i teksty piosenek odpowiedzialny jest Tomasz Jachimek, reżyserię – Jerzy Jan Połoński, muzykę – Marcin Partyka, choreografia to dzieło Michała Cyrana, scenografia i kostiumy Moniki Wójcik. Asystent reżysera jest Maciej Gąsiorek. Za multimedia odpowiedzialny jest Dawid Kozłowski, a kierownikiem produkcji – Eliza Parol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *