„Film, który może się podobać każdemu”. Do kin trafiła „Zimna wojna”
8 czerwca, 2018
„Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety”. Nowa wystawa na Zamku Królewskim
9 czerwca, 2018

Jeszcze więcej rzeczy warszawskich. 13 nowych gabinetów w Muzeum Warszawy

Eksponat z gabinetu brązów w Muzeum Warszawy (fot. mat. pras.)

Na ten dzień czekało wielu mieszkańców stolicy i nie tylko. Po blisko czterech latach gotowa jest wystawa główna w Muzeum Warszawy, zatytułowana „Rzeczy warszawskie”. Zwiedzający w 13 nowo otwartych gabinetach tematycznych znajdą tak cenne przedmioty, jak papierośnicę prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, spodek z autografem Pabla Picassa z zastawy hotelu Bristol czy suknię Syrena projektu Grażyny Hase. – Myślę, że każdy może przyjść i znajdzie swój ulubiony gabinet bądź przedmiot – mówi dyrektor Ewa Nekanda-Trepka.

Wystawa główna to teraz aż 7352 rzeczy w 21 gabinetach tematycznych. Wybrano je po gruntownym przejrzeniu zbiorów liczących łącznie 300 tysięcy przedmiotów. Rzeczy warszawskie przedstawiają niezwykłą i wielowątkową historię miasta, losów jego stołeczności, gwałtownej industrializacji i rozwoju, niebywałych zniszczeń w okresie II wojny światowej, jej wyludnienia, a potem odbudowy, której skalę i charakter obserwował powojenny świat.

– Przez to, że Warszawa doznała takiej tragedii i zniszczenia w czasie wojny, to przedmioty codzienne, które przetrwały z przeszłości nabierają wartości nie tyle materialnej, co emocjonalnej. Dodatkowe historie mają łyżeczka czy zegarek, chociaż wydają się przedmiotem banalnym – podkreśla Nekanda-Trepka.

Eksponat z gabinetu zegarów (fot. mat. pras.)

Wyłącznie oryginalne przedmioty

Wśród pokazywanych obiektów są dzieła sztuki i rzeczy codzienne, a co najważniejsze to wszystkie są oryginałami.  – Nie ma kopii, scenografii ani symulakrów, są wyłącznie oryginalne przedmioty. Kiedy dostrzeżemy ich materialność, być może łatwiej będzie nam poznać ich biografie, a są one długie i bogate. Rzeczy to jedyni istniejący uczestnicy minionych zdarzeń i świadkowie historii. Stale obecne i niezbędne do realizacji ludzkich zamierzeń, współtworzyły z naszymi poprzednikami przeszłość, tak jak współtworzą z nami teraźniejszość. Bez nich jesteśmy nadzy, bezbronni, nieokreśleni – mówi Jarosław Trybuś, wicedyrektor Muzeum Warszawy, główny kurator wystawy.

Blisko rok temu zakończono modernizację 11 kamienic przy Rynku Starego Miasta, w których siedzibę ma Muzeum Warszawy. Wówczas też otwarto osiem pierwszych gabinetów wystawy stałej. – Muzeum Warszawy opowiada historię naszego miasta – różnorodną, wielowątkową, często trudną. Z roku na rok przyciąga coraz liczniejsze rzesze turystów z Polski i zagranicy, co jest dla mnie osobistym powodem do dumy i radości. Zachęcam wszystkich do odkrycia Warszawy w tej niezwykłej muzealnej placówce – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Eksponat z gabinetu detalu architektonicznego (fot. mat. pras.)

13 nowych gabinetów tematycznych

Wśród nowo otwieranych gabinetów znajdują się m.in.:

  • Gabinet Ubiorów

Są tu ubiory i akcesoria, wygodna odzież codzienna oraz wytworne stroje, świadczące o pozycji właścicieli. To zarówno obiekty unikatowe, jak fragment szaty książąt mazowieckich, jak również liczne wyroby pracowni i warsztatów związanych z branżą odzieżową.

  • Gabinet Galanterii Patriotycznej

To rzeczy pochodzące z okresu powstania listopadowego (1830–1831), lat 60. XIX wieku, nawiązujące do ruchu niepodległościowego w Warszawie i Królestwie Polskim, a także pamiątki walki o restytucję niepodległej Polski w latach I wojny światowej (1914-1918).

  • Gabinet Opakowań Firm Warszawskich

Są prezentowane opakowania o rozmaitych formach, wykonane z różnych tworzyw, przeznaczone do produktów licznych branż warszawskiego przemysłu reprezentowanego przez firmy znane i te mniej znane. Najwięcej eksponatów pochodzi z dwudziestolecia międzywojennego. Są wśród nich pudełka po czekoladkach i cukierkach, puszki po kawie i herbacie, butelki po napojach alkoholowych, opakowania po kosmetykach, lekach, atramencie, papierosach, guzikach i wiele innych. To jedyna w Polsce wystawa opakowań.

  • Gabinet Fotografii

Gabinet Fotografii jako część wystawy głównej podkreśla uniwersalne znaczenie tego medium i wyjątkową wartość samej kolekcji Muzeum. Znajdują się tam zdjęcia o tematyce warszawskiej autorstwa przede wszystkim fotografów ze stolicy. To nie tylko wizualna kronika miasta, lecz także galeria wizerunków warszawiaków i osób związanych z miastem. To również jedyna stała wystawa fotografii w Polsce.

Muzeum Warszawy mieści się w kamienicach na Rynku Starego Miasta (fot. mat. pras.)

Uroczyste otwarcie i weekend atrakcji

Zwieńczeniem otwarcia wystawy głównej jest dwudniowe wydarzenie na Rynku Starego Miasta. 9 i 10 czerwca na warszawiaków oraz turystów czekać będą liczne atrakcje. Muzeum zaplanowało koncert Sinfonii Varsovii oraz warsztaty dla dorosłych i rodzin z dziećmi, m.in. z fotografii, heliograwiury i topografii Starego Miasta. Na zwiedzających będą czekać kuratorzy i kuratorki, którzy opowiedzą o kolekcji i odpowiedzą na pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *