Festiwal rozpocznie oczyszczające wspólnotowe działanie, czyli budowanie, a następnie niszczenie kartonowej repliki wieży sztucznie dobudowanej do Zamku Przemysła w Poznaniu w latach 2011-2013. Wieża przez poznaniaków nazywana „wieżą Gargamela” od początku budziła wiele kontrowersji. Niewinny, ale wywrotowy gest Oliviera Grossetête’a i rzeszy ochotników będzie zapowiedzią festiwalowych projektów, które podkreślają wartość wspólnotowego działania.
Wspólnotowość to temat ważny w twórczości Jana Lauwersa, Grace Ellen Barkey i Maartena Seghersa (Needcompany) – kuratorów tegorocznego Idiomu „Skok w wiarę”. – Na każdym poziomie sztuka musi redefiniować siebie i swoją funkcję. Więc skok w wiarę, skok w nieznane, jest tak naprawdę prawdziwą definicją sztuki. Jeśli tworzysz sztukę, musisz udać się w nieznane – mówi Lauwers. W ramach Idiomu pokazane zostaną spektakle założycieli Needcompany, jak i młodszych pokoleń artystów związanych z belgijską grupą. W ramach Forum, czyli cyklu rozmów, w których rozważany jest temat Idiomu, z czytelnikami spotka się Stefan Hertmans. Wydarzenie to wprowadzi inscenizowane czytanie jego dramatu „Antygona w Molenbeek” w reż. Anny Smolar (w roli Antygony wystąpi Małgorzata Gorol). Będzie to pierwsza prezentacja dramatu w Polsce.
Forum i serce na placu Wolności
Wydarzeniem specjalnym tegorocznej Malty jest premiera spektaklu inspirowanego powieścią György Spiró „Mesjasze”. Spektakl w reżyserii Anety Groszyńskiej to teatralna koprodukcja Malta Festival Poznań i Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Autorami jego scenariusza są Jan Czapliński i Marcin Kącki. Sam György Spiró pojawi się na festiwalu w rozmowie z Adamem Michnikiem w ramach Forum. Gośćmi będą również m.in. Anna Czerwińska, Katarzyna Surmiak-Domańska, Ludwik Dorn, Andrzej Leder, Zbigniew Mikołejko, Marek Abramowicz, Stanisław Mrówczyński i Andrzej Zybertowicz.
Serce festiwalu tradycyjnie zabije na placu Wolności. Tutaj odbywać się będą warsztaty, spektakle i koncerty. Na scenie wystąpią m.in. Magdalena Cielecka w „Milczeniu Syren”, Paulina Przybysz, Jazz Band Młynarski-Masecki oraz BARDO – duet Barbary Kingi Majewskiej i Bartłomieja Wąsika.
Generator Malta
Miejską sekcją Malta Festival Poznań jest Generator Malta. Jego tematem przewodnim w tym roku jest „Zwątpienie w lokalność”. – Razem zwątpimy w lokalność, ale nie po to, aby się na nią obrazić i porzucić, lecz po to, by nadać jej nowe konteksty i znaczenia – tłumaczą kuratorki Generatora Malta – Joanna Pańczak i Agnieszka Różyńska. Program skupia się przede wszystkim wokół trzech wątków: rezydencji artystycznych na osiedlach socjalnych, poznańskich remontów oraz nowoprzybyłych.
Od lutego mieszkańców Poznania do współpracy zapraszały trzy duety artystyczne: Adam Martyniak i Karolina Włodek, Arek Pasożyt i Michał Mioduszewski oraz Kamila Wolszczak i Marcin Zalewski. Plac budowy ulicy Święty Marcin na czas trwania festiwalu zamieniono w wystawę o miejskiej awangardzie, po której oprowadza Muzealne Biuro Wycieczkowe. Podobnie jak w zeszłych latach nie zabraknie „Poznańskiej Garażówki”, a w ramach projektu „Korona Poznania” będzie możliwość wejścia na szczyty najwyższych poznańskich budynków. Z kolei „Kolacja u Marcina” to spotkanie z kolektywami i galeriami, które mają swoją siedzibę w okolicy przebudowy, a podczas debat „Human Mic” rozmowy na temat problemów, z jakimi spotkają się nowoprzybyli.
Wydarzenia towarzyszące i spektakularne zakończenie
Wydarzenia festiwalu uzupełnią pokazy filmowe, powstałe we współpracy ze Studiem Munka i Docs Against Gravity. Nie zabraknie także programu tanecznego Stary Browar Nowy Taniec na Malcie, którego kuratorką jest Joanna Leśnierowska oraz przeglądu najciekawszych projektów z repertuaru poznańskich teatrów: Teatru Polskiego, Teatru Nowego, Polskiego Teatru Tańca, Sceny Roboczej, Republiki Sztuki Tłusta Langusta i Stowarzyszenia Teatralnego Antrakt.
Festiwal zakończy finałowy koncert „Konieczny…? Koniecznie!” W parku im. Henryka Wieniawskiego zabrzmią legendarne utwory Zygmunta Koniecznego w orkiestrowej reinterpretacji Cezarego Duchnowskiego, Agaty Zubel, Andrzeja Bauera i Bartłomieja Wąsika. Orkiestrę Collegium F poprowadzi Marcin Sompoliński. Festiwal potrwa do 24 czerwca.