Spojrzenie na bieg wydarzeń bez uprzedzeń. Pierwsza część publikacji „Czas Hitlera”
24 listopada, 2020
Jaka była naprawdę? Premiera „Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna”
25 listopada, 2020

Jego życie to gotowy scenariusz filmu. „Maciej Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku”

Widok z Gaszerbrum II na szczyty Broad Peaku i K2 (fot. wikipedia.org)

Przejmująca biografia człowieka, który był nie tylko himalaistą, przewodnikiem górskim i ratownikiem TOPR, ale także artystą i scenografem związanym z Teatrem im. S.I. Witkacego w Zakopanem. Historia Macieja Berbeki zawiera w sobie wszystkie emocje, jakie są udziałem niemal każdego wielkiego himalaisty: radość zdobywania, gorycz porażki, przyjaźń i zdrada, miłość i zadra. Jest jeszcze wielka tajemnica, która czyni tę opowieść fascynującą. Sami kierujemy naszym losem, czy jest on zapisany? Czym jest przeznaczenie i czy w ogóle istnieje? Nasze życie to świadome wybory czy ciąg przypadkowych zdarzeń?  Odpowiedzi na te i inne pytania w książce „Maciej Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku” poszukiwali autorzy Dariusz Kortko i Jerzy Porębski.

Maciej Berbeka był zdobywcą pięciu ośmiotysięczników, pierwszym człowiekiem, który zimą przekroczył wysokość 8000 metrów w Karakorum. Zimowy zdobywca Manaslu (wejście bez tlenu), Czo Oju i Broad Peaku – 12. pod względem wysokości góry na świecie, która w marcu 2013 roku zabrała go na zawsze. 

Już w 1988 roku cudem uniknął śmierci na Broad Peaku. Wrócił przeświadczony o zdobyciu góry, choć okazało się, że od szczytu dzieliło go kilkanaście metrów w pionie. Ta porażka go zmieniła. Rzadziej jeździł w góry, założył firmę, dbał o dom, żonę i synów. Co sprawiło, że po 25 latach zwyczajnego i dobrego życia znów spakował plecak i pojechał właśnie pod tę górę? Co go tam pcha ćwierć wieku później? Niezałatwione porachunki, żądza przygody, zew? A może przeznaczenie? „Przyszłość nie jest jeszcze napisana – mawiał Jerzy Kukuczka. – Ale nie będziesz żyć sekundy dłużej, niż jest ci to dane. Nie uciekniesz od tego, choćbyś nie wiadomo jak próbował”.

Od lewej: Maciej Kulig, Ireneusz Czop, Łukasz Simlat, Dawid Ogrodnik i Maciej Raniszewski (fot. Piotr Litwic)

Opinie o książce

– Ta książka przedstawia mojego ojca nie tylko jako wybitnego sportowca – himalaistę, ale pokazuje też jego bogate i różnorodne życie w „dolinach codzienności”. Cieszę się, że możecie poznać jego historię – podkreśla Stanisław Berbeka. – Książka bardzo trafnie oddaje atmosferę siermiężnej powojennej Polski i problemy naszych wspinaczy aż do współczesności. Autorzy wspaniale ukazują rodzące się przyjaźnie górskie i życie rodzinne głównego bohatera – dodaje Maciej Pawlikowski, himalaista, ratownik TOPR, partner wspinaczkowy Maćka Berbeki

– Maciek zaprosił mnie na wyprawę już po śmierci. Otworzył mi drzwi do własnego domu i rodziny.  Przez trzy lata pracy nad filmem szedłem jego śladem i często w jego butach. To doświadczenie zmieniło i przewartościowało moje życie. Wejście w góry wysokie wzbudziło ekstremalne emocje, nauczyło doceniać proste rzeczy i precyzyjnie podejmować decyzje – o tym, z kim wiążemy się liną, z kim idziemy. O Maćku mógłbym czytać i opowiadać godzinami, choć nigdy osobiście go nie poznałem. Ta książka zaprasza do podróży przez świat Berbeki, a patrzenie jego oczami z pasją do gór i miłością do bliskich, prostuje nasze strachy – mówi Ireneusz Czop, odtwórca roli Maćka Berbeki w filmie fabularnym o Broad Peaku.

O autorach

Dariusz Kortko to redaktor naczelny katowickiej redakcji „Gazety Wyborczej”. Ma na swoim koncie, m.in. bestsellerowe opowieści o Krzysztofie Wielickim, Jerzym Kukuczce i Mirosławie Hermaszewskim, napisane wspólnie z Marcinem Pietraszewskim czy głośną biografię Zbigniewa Religii. Z wykształcenia politolog, jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Jerzy Porębski to agent literacki i współautor książek górskich – „Polskie Himalaje”, „Lekarze w górach”, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych o alpinizmie oraz ratownictwie górskim. Członek jury na festiwalach filmów górskich w Hiszpanii, Peru, Czechach czy Bułgarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *