Pisarka i ikona stylu. Sylwia Zientek o traumie Wołynia i miłości do Warszawy
11 sierpnia, 2018
„Nabytki” z Wyczółkowskim na czele. Nowa – urodzinowa wystawa w Bydgoszczy
14 sierpnia, 2018

Jego talent fascynuje pokolenia. Zbiór wierszy Baczyńskiego w jednym tomie

„Ten czas. Wiersze zebrane” to najpełniejszy zbiór wierszy Baczyńskiego w jednym tomie (fot. Facebook)

Głodny życia pisał intensywnie i dużo. Od najczulszych erotyków do żony Barbary Drapczyńskiej po wstrząsające wojenne obrazy będące wyrazem okupacyjnej tragedii jego pokolenia. Krzysztof Kamil Baczyński swojej matce powiedział: „mamo, ja muszę bardzo szybko i w krótkim czasie przeżyć całe życie”. Mijają kolejne dekady, a jego talent i wrażliwość wciąż fascynują następne pokolenia. Właśnie wydany „Ten czas. Wiersze zebrane” to najpełniejszy zbiór jego wierszy w jednym tomie.

Krzysztof Kamil Baczyński (1921–1944) był absolwentem gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie, a następnie studentem polonistyki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Podchorąży Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, podharcmistrz Szarych Szeregów, a także żołnierz batalionu „Parasol”.

Uważany jest za najwybitniejszego poetę czasu okupacji. Za życia opublikował cztery tomiki poezji oraz wiele utworów w prasie i wydawnictwach konspiracyjnych. Zginał 4 sierpnia 1944 roku od kuli niemieckiego snajpera na posterunku w pałacu Blanka. Miał zaledwie 23 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *