„Kiedy zapada mrok”. Cabré opowiada historie naznaczone gniewem, ale i zabawą
20 maja, 2019
„Enfant terrible” literatury czy prorok XXI wieku? Michel Houellebecq powrócił
21 maja, 2019

Jedno z najbardziej ponurych eksperymentów w dziejach USA. „Wyspa potępionych”

Latarnia na wyspie Blackwell (fot. wikipedia.org)

Zanim Nowy Jork stał się miastem snów, część jego mieszkańców skazano na koszmar. Po tym, jak Thomas Edison oświetlił Manhattan elektrycznymi latarniami, miasto rozbłysło. Nie wszyscy jednak mogli cieszyć się ich blaskiem. Na wyspie Blackwell stworzono szpital i przytułek dla „niewygodnych” mieszkańców: sierot, biednych, zniedołężniałych, chorych psychicznie oraz przestępców. Mieli tam otrzymać opiekę i szansę na resocjalizację, ale trafili do prawdziwego piekła na ziemi,z którego nie było ucieczki. Stacy Horn w książce „Wyspa potępionych” pokazuje, co się dzieje, gdy bezwzględna i cyniczna władza spotka się z problemami społecznymi. To przyprawiająca o dreszcze prawdziwa historia wyspy Blackwell, a jednocześnie wstrząsająca opowieść o tym, jak w demokratycznym społeczeństwie zgodnie z prawem można stworzyć instytucję niosącą cierpienie i śmierć.

Więźniowie przebywali w wykutych w skale celach, które bardziej przypominały rowy niż pomieszczenia. Nie dbano o ogrzewanie i wentylację wierząc, że osoby obłąkane są niewrażliwe na temperaturę. Sami nadzorcy przyznawali, że wobec przywożonych na wyspę sierot najbardziej humanitarnym rozwiązaniem byłoby podanie śmiertelnej dawki opium. Na pacjentach szpitala przeprowadzano eksperymenty: gruźlicę leczono lewatywą z siarkowodoru lub wstrzykiwaniem mleka do krwi.

Prawdę o tym miejscu ujawniła reporterka Nellie Bly, która spędziła na wyspie dziesięć upiornych dni. Udając obłąkaną, pozwoliła zamknąć się w szpitalu, by móc opisać warunki na wyspie. Jej relacja wstrząsnęła opinią publiczną i postawiła pod znakiem zapytania moralność rządzących miastem. Stała się także jednym z epokowych dokonań reportażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *