„To książka smutna, zadziwiająca, przerażająca i liryczna. Pokazuje skutki ideologicznego fanatyzmu, rasizmu, wypaczonych wartości udających duchową czystość i nienawiści do życia w ich najbardziej osobistych i haniebnych aspektach. Jest to absolutnie niezbędne do zrozumienia tego, co działo się podczas drugiej wojny światowej” – uważa Margaret Atwood. Z kolei polski pisarz Wojciech Chmielarz mówi, że „to jeden z najmocniejszych i najbardziej niezwykłych reportaży, jakie w życiu czytałem. Obraz drugiej wojny światowej, który wypala się ogniem w umyśle czytającego”.
„Malaparte w – fantasmagorycznej podróży po okupowanej przez nazistów Europie – stworzył mroczne arcydzieło magicznego realizmu” – pisze John Gray. Z kolei Edmund White dodaje, że „wciąż śmiejemy się z jego skandalicznych wypowiedzi i dyskutujemy o jego niezwykłym charakterze. To, co pozostaje bezdyskusyjne, to piękno jego prozy i fascynująca osobowość”.
O autorze
Curzio Malaparte właśc. Kurt Erich Sucker (1898–1957) to włoski pisarz, dziennikarz i dyplomata. W młodości związany z ruchem faszystowskim. Podczas II wojny światowej pracował jako korespondent wojenny dziennika „Corriere della sera”. Po wojnie zafascynował się ruchem komunistycznym i zyskał sławę jako pisarz antyfaszystowski.
Do jego najważniejszych książek należą: „Technika zamachu stanu”, „Kaputt” i „Skóra”.