Jeden z najważniejszych filmów roku. Obsypany nagrodami „Nomadland” już na DVD
13 października, 2021
Rzeczywistość w fikcji lub fikcja w rzeczywistości. Film „Wyspa Bergmana” w kinach
15 października, 2021

Jedna z najbardziej znanych gwiazd filmu bez tajemnic. Biografia „Tom Hanks. Enigma”

To pierwsza biografia Toma Hanksa, która doczekała się polskiego wydania (fot. flickr.com)

Ulubieniec milionów – aktor, reżyser, producent filmowy, pisarz i dwukrotny zdobywca Oscara. Toma Hanksa chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Widzowie pokochali go za role w komediach romantycznych, takich jak: kultowa „Bezsenność w Seattle czy „Masz wiadomość”. Jednak to role dramatyczne w filmach „Filadelfia” i „Forrest Gump” przyniosły mu uznanie i nagrody, w tym dwie Amerykańskiej Akademii Filmowej. Kim jest jednak człowiek, który wykreował te postaci? Książka „Tom Hanks. Enigma” pozwoli odkryć tajemnice jednej z najbardziej znanych gwiazd filmu. Wejść w wielki świat kina i poznać człowieka, który po Hollywood jeździ polskim maluchem.

W filmie „Filadelfia”, gdzie zagrał postać prawnika – pokazał nową twarz i zdobył pierwszego Oscara. Rok później zdobył drugiego – za niezapomnianą rolę w uwielbianym przez widzów na całym świecie filmie „Forrest Gump”. Role w produkcjach takich jak „Szeregowiec Ryan”, „Cast Away – poza światem”, „Kapitan Phillips” czy „Terminal” ugruntowały pozycję Hanksa jako jednej z największych gwiazd Hollywood.

Za radosnym wizerunkiem kryje się człowiek o burzliwym dzieciństwie. Tom szybko postanowił się ustatkować, ale życie miało inne plany. „Tom osiągnął szczyt kariery już tak dawno, że łatwo zapomnieć o początkowych trudach, którym musiał stawiać czoło, zarówno jako aktor, jak i człowiek” – zauważa autor biografii David Gardner. A potem pojawiła się Rita i wszystko odmieniła. Nadeszły sukcesy, sława i kolejne możliwości – w tym w świecie polityki. Tom na prezydenta?

O autorze

David Gardner to brytyjski pisarz i publicysta, autor tekstów do takich tytułów jak „Sunday Telegraph” czy „Daily Mail”. Jako korespondent zagraniczny opisywał pogrążony w wojnie Bejrut czy I wojnę w Zatoce Perskiej. Przez lata pracował jako dziennikarz śledczy.

W swoich książkach chętnie sięga po nierozwiązane tajemnice oraz tematy i postaci współczesne. Mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *