Idealista, rebeliant, przyjaciel. „Ucieczka do wolności” Jana Lityńskiego
11 października, 2021
Jedna z najbardziej znanych gwiazd filmu bez tajemnic. Biografia „Tom Hanks. Enigma”
13 października, 2021

Jeden z najważniejszych filmów roku. Obsypany nagrodami „Nomadland” już na DVD

To bezsprzeczny zwycięzca tegorocznej Gali Oscarowej (fot. mat. pras.)

Ten film został nominowany aż do 96 nagród, spośród których zdobył 59 statuetek. Znalazły się wśród nich m.in. trzy Oscary, dwa Złote Globy, cztery nagrody BAFTA oraz trzy na MFF w Wenecji. Uzyskał również doskonałe recenzje krytyków. „Nomadland” to dzieło stworzone przez Chloé Zhao – reżyserkę i autorkę scenariusza na podstawie książki Jessiki Bruder. Poruszającą kreację głównej bohaterki – Fern, docenioną przez widzów i krytyków, stworzyła Frances McDormand, która z niezwykłą wiarygodnością przedstawiła jej postać. – Jako Fern „pracowałam” razem z prawdziwymi pracownikami w centrum logistycznym Amazona, przy zbiorach buraków cukrowych, w kafejce obok atrakcji turystycznej oraz jako gospodarz obozu w Parku Narodowym. W większości przypadków nie rozpoznawano mnie, traktowano jak zwykłego pracownika – opowiada aktorka. Autentyzm i oddanie McDormand doceniła Amerykańska Akademia Filmowa, przyznając jej, trzeciego już w karierze, Oscara za rolę pierwszoplanową. Od 13 października film można obejrzeć na DVD.

Film opowiada o Fern (Frances McDormand), która po zamknięciu kopalni gipsu i upadku robotniczego miasteczka w Nevadzie pakuje swojego vana i rusza przed siebie. Prowadząc życie współczesnej koczowniczki poza ramami konwencjonalnego społeczeństwa odkrywa ona w sobie nową siłę i zaradność. Po drodze spotyka innych podróżników, którzy stają się jej przewodnikami po rozległych przestrzeniach amerykańskiego Zachodu. W tych rolach wystąpili prawdziwi nomadowie: Linda May, Swankie oraz Bob Wells. W filmie obserwujemy fascynującą przemianę głównej bohaterki. Ewolucja Fern w dużej mierze polega na nauce życia blisko natury. Mieszkając w vanie, jest wystawiona na kontakt z nią –  zarówno z jej pięknem, jak i wrogością, a także z jej zdolnością do odnawiania się i leczenia.

– Nie pokazujemy na ekranie ludzi wyrzuconych na ulicę. Oni mieszkają w wozach kempingowych, są nieustannie w drodze. To bardzo specyficzny sposób życia, ale wynika ze świadomego wyboru. Mam wrażenie, że postawa bohaterów filmu wynika z ich amerykańskiego podejścia do rzeczy: uporu i trwania przy swoim niezależnie od okoliczności. Może nie mają luksusowych domów, ale żyją tak, jak chcą i nie dają się złamać – opowiada o filmie Frances McDormand, wcielająca się w rolę Fern.

O reżyserce

Chloé Zhao jest dopiero drugą w historii kobietą, która otrzymała Oscaraza Najlepszą Reżyserię. Jako scenarzystka, reżyserka i producentka zadebiutowała filmem fabularnym „Pieśni braci moich”, który miał premierę na Sundance Film Festival w 2015 roku.

Jej drugi film „Jeździec” miał premierę na festiwalu Director’s Fortnight w Cannes w 2017 roku i zdobył tam Nagrodę Art Cinema, a także nagrodę dla najlepszego filmu na gali Gotham Awards 2018. W tym roku premierę będzie miał najnowszy film Zhao – „Eternals”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *