Ludzkie losy splecione z wielką historią. „Westerplatte” widziane po 80 latach
4 września, 2019
Uratowali w zoo nawet trzysta osób. Dokument o Janie i Antoninie Żabińskich
6 września, 2019

Jan Paweł II, Kennedy czy Einstein. Niezwykłe operacje w historii – „Pod nóż”

Książka „Pod nóż” zawiera 28 niezwykłych operacji w historii chirurgii (fot. pixabay.com)

Tracheotomia prezydenta Johna F. Kennedy’ego, Bob Marley i czerniak pod paznokciem, tętniak Alberta Einsteina czy papież Jan Paweł II i historia jednego pocisku. „Kim są chirurdzy, jacy to ludzie? Skąd przychodzi im do głowy pomysł krojenia czyjegoś ciała w chwili, gdy ta osoba nic nie czuje? Jak mogą spokojnie spać, podczas gdy zoperowany pacjent walczy o życie? Jak dają sobie radę po śmierci pacjenta pod nożem, nawet jeśli nie popełnili błędu? Czy chirurdzy są szaleni, genialni, czy pozbawieni wszelkich skrupułów?” – pisze holenderski chirurg specjalizujący się w laparoskopii. Arnold van de Laar zaprasza w podróż przez dzieje chirurgii, od starożytności po najnowsze osiągnięcia i technologie. W książce „Pod nóż” zawarł zarówno ogrom wiedzy, jak i równie wiele anegdot, opowiadanych z przymrużeniem oka.

„Kiedy opatrzyli zranienia na palcu i ramieniu, minęło pięć godzin i dwadzieścia pięć minut. Oczywiście wywiadów dla prasy nie udzielali prawdziwi bohaterowie tej historii — Salgarello i Crucitti — ale ich szef, Castiglione. Miał on prawdziwy talent aktorski i snuł domysły o ingerencji siły wyższej. Powiedział: „To jest cud. Jeśli spojrzeć w książkę o anatomii, kula nie może przejść przez ciało, nie uszkadzając przy tym żadnych witalnych narządów”.

Jest to oczywiście nonsens. Anatomia papieża była zupełnie normalna, a przebicie dwóch rodzajów jelit, razem sześć razy, uszkodzenie grubej kości krzyżowej i utrata trzech litrów krwi jest uszkodzeniem witalnych narządów. Castiglionemu chodziło o to, że gdyby kula przeszła nieco z boku, uszkodziłaby duże naczynia krwionośne. Wtedy Jan Paweł II nie przeżyłby trzech kwadransów, jakie minęły między strzałem a operacją”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *