„Prawda, która nas niesie”. Autobiografia amerykańskiej liderki Kamali Harris
29 listopada, 2021
Z plotkarskiej gazety o życiu towarzyskim w biblię mody. „Glossy. Historia Vogue’a”
1 grudnia, 2021

Jaka była ich ostatnia wspinaczka? „Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum”

To próba odpowiedzi na pytania, które pozostają tajemnicą gór (fot. Mirosław Wiśniewski)

Niebosiężne szczyty takich słynnych gór, jak: Lhotse, K2, Annapurna Południowa czy Broad Peak… I niezwykli ludzie, wśród których są m.in. Stanisław Latałło, Andrzej Bieluń, Barbara Kozłowska czy Łukasz Chrzanowski. Los splótł ich ze sobą – człowieka i górę – na zawsze. Jaka była ta ostatnia wspinaczka? Co sprawiło, że zdobywając szczyt, przekroczyli kruchą granicę między wyzwaniem a ryzykiem? Rachela Berkowska, autorka książki „Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum” pośród rodzin, najbliższych i członków tragicznych wypraw szuka odpowiedzi na pytania, które pozostają tajemnicą gór.

Ruszając na wyprawy w Himalaje i Karakorum godzili się na wyrzeczenia, zimno, głód, chorobę wysokościową, ale przecież nikt z nich nie myślał o ostatecznym. O tym, że zapuszczając się w strefę śmierci, może już z niej nie wróci.

Ta książka to nie tylko wysokogórskie wyprawy, ale przede wszystkim próba drobiazgowego odtworzenia tych decydujących chwil. Historie złożone z wielu puzzli, wyczytane z prasy, książek, raportów, wyniesione ze spotkań i rozmów. By je ocalić w pamięci i nie zapomnieć. Nie tylko o tych, którzy znaleźli się po drugiej stronie grani, ale też o ich partnerach i ratownikach – jakże często narażających własne życie. To opowieść o granicach ryzyka, odwadze i poświęceniu. O emocjach związanych z pasją wspinania będących zapłatą, rozgrzeszeniem i powodem, dla którego zapomina się o trudnościach, by znów wyruszyć w góry, na szczyt.

(fot. Mirosław Wiśniewski)

O autorce

Rachela Berkowska – dziennikarka, z mediami związana od ponad 20 lat. W 2017 roku zadebiutowała biografią maratończyka i ultramaratończyka Ryszarda Kałaczyńskiego, wydaną pod patronatem National Geographic.

Pisanie łączy z podróżowaniem i sportami ekstremalnymi. Żegluje – brała udział w rejsie dookoła świata na szkunerze Zawisza Czarny, nurkuje, skakała ze spadochronem, skialpinistycznie jeździ na nartach – w Tatrach, Alpach, na Kaukazie i w Himalajach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *