Cudze oczy zawsze patrzą na was. Nowy kryminał – „Ślepiec” od Maxa Czornyja
23 marca, 2019
„Musimy być ze sobą dogadani”. Roma Gąsiorowska na tropie szczęścia [WYWIAD]
25 marca, 2019

Jak żyć z piętnem ojca nazisty?„Dzieci Hitlera” po raz pierwszy przemówiły

Książka „Dzieci Hitlera” to wspomnienia potomków najokrutniejszych nazistów (fot. renegadetribune.com)

Jedni potępiają zbrodniczą działalność rodziców na rzecz Trzeciej Rzeszy, inni próbują ją usprawiedliwiać. Kochają i nienawidzą. Czułość miesza się w nich z odrazą. Doniesienia o zbrodniach przesłaniają sielankowe wspomnienia z dzieciństwa. Jednak tylko oni mogą dostrzec człowieczeństwo w tych, w których my widzimy wyłącznie okrutnych sadystów. Dzieci czołowych nazistów, do których dotarł autor książki „Dzieci Hitlera” – Gerald Posner, po raz pierwszy opowiadają o swoich ojcach.

Czy można być żarliwym nazistą i troskliwym ojcem? Jak to jest być dzieckiem zbrodniarza, który przyczynił się do śmierci milionów ludzi? Jak żyć z nazwiskiem, które jest synonimem największego zła? Czy można kochać kata?

Josef Mengele wysyła setki tysięcy węgierskich Żydów do komór gazowych. Jednocześnie przeżywa z żoną drugi miesiąc miodowy w Auschwitz. Hans Frank nadzoruje trwającą w Polsce rzeź. Wieczorami jest troskliwym ojcem i godzinami ćwiczy z synem grę na pianinie. W Norymberdze Hermann Göring czeka na wykonanie kary śmierci. Pisze stamtąd pełne miłości listy do ukochanej córeczki.

O autorze

Gerald Posner to amerykański pisarz nominowany do nagrody Pulitzera, jako jedyny dotarł do „dzieci Hitlera”. Potomków nazistowskiej ideologii, których ojcowie byli najgroźniejszymi zbrodniarzami II Wojny Światowej. Synowie i córki wojennych zbrodniarzy musieli zmierzyć się z historią i przerażającym dziedzictwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *