Ten film nikogo nie pozostawi obojętnym. „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego w kinach
8 października, 2021
„Życie, bierz mnie”. Pierwsza kompletna biografia legendarnego Andrzeja Zauchy
10 października, 2021

Jak walczono w słynnej bitwie. Wystawa „Chocim 1621” w Łazienkach Królewskich

Prezentowane jest m.in. uzbrojenie, ilustrujące styl w wojskowości polsko-litewskiej i tureckiej (fot. mat. pras.)

Cenne, niezwykle efektownie zdobione uzbrojenie, używane niegdyś w armiach Orientu oraz w Polsce i na Litwie można oglądać na otwartej wystawie czasowej w Łazienkach Królewskich – „Chocim 1621”. Ekspozycja mieści się w nowo wyremontowanych Stajniach Kubickiego. Okazją do wystawy jest 400-lecie wojny chocimskiej, czyli jednego z największych sukcesów militarnych szlacheckiej Polski. We wrześniu 1621 roku połączone siły polsko-litewsko-kozackie powstrzymały ponad 100-tysięczną armię turecką, prowadzoną przez samego sułtana Osmana II, przed agresją na Rzeczpospolitą. Muzeum Łazienki Królewskie zebrało obiekty, pokazujące przyczyny i skutki tego konfliktu. Wystawa potrwa do 9 stycznia 2022 roku.

Wśród pochodzących z epoki cennych zabytków uzbrojenia ochronnego i zaczepnego wyróżnia się kunsztownie zdobiony, masywny turecko-perski pałasz noszący cechy stylu imperialnego i pochodzący ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Z kolekcji warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego pochodzi natomiast niezwykle rzadki okaz szesnastowiecznego juszmana, czyli elastycznego pancerza używanego w armiach Orientu.

Z kolei ilustracją elitarnej tureckiej piechoty, czyli słynnych janczarów, jest muszkiet lontowy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu – jedyny tak wcześnie datowany (XVI wiek) w polskich kolekcjach. Uwagę przykuwają z pewnością także elementy rynsztunku husarskiego, a zwłaszcza wczesny (XVI-XVII wiek) napierśnik folgowy typu anima ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wizyta w Stajniach Kubickiego

Więcej o wystawie „Chocim 1621” można przeczytać na stronie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/chocim-1621 Godziny otwarcia: wtorek-czwartek w godz. 10.00-16.00 oraz piątek-niedziela w godz. 10.00-18.00. Wstęp: na podstawie biletu do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – Oddziału Muzeum Łazienki Królewskie, tj. 16 zł – bilet normalny, 8 zł – ulgowy, 1 zł – dzieci od lat 7 i młodzież do 26. roku życia; w piątki zwiedzanie bezpłatne. Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Nie jest to jedyna wystawa czasowa, którą można oglądać przy okazji wizyty w Stajniach Kubickiego. Do 14 listopada br. prezentowany jest tam również obraz „Przysięga Witolda” autorstwa Jana Styki, jednego z najsłynniejszych polskich malarzy batalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *