Chcielibyśmy, ale nie zawsze wiemy jak rozmawiać. Premiera sztuki „Inteligenci”
16 września, 2021
Historia masakry w Srebrenicy oczami kobiety. Nominowana do Oscara „Aida” w kinach
17 września, 2021

Jak spełnić marzenie o byciu gwiazdami muzyki. Dokument o zespole „A-ha” w kinach

Choć dają koncerty na całym świecie, to podróżują oddzielnymi samochodami i poza występami nie utrzymują bliskich relacji. Spotykają się tylko na scenie, gdzie oddają się wspólnej pasji i miłości, czyli muzyce. Film dokumentalny „A-ha” opowiada historię jednego z najpopularniejszych zespołów na świecie. Twórcy towarzyszyli muzykom przez ostatnie cztery lata, dzięki czemu widzowie mogą śledzić fascynującą historię trzech młodych mężczyzn, którym udało się spełnić największe marzenie. Piosenka „Take On Me” była numerem 1 na liście przebojów Billboard w USA w 1985 roku i do dziś jest jednym z najpopularniejszych kawałków, przy którym bawią się kolejne pokolenia. Po tak imponującym debiucie 35 lat temu, A-ha dalej oczarowuje fanów melancholijną i ponadczasową muzyką. Film w szczegółowy sposób portretuje wyzwania twórcze oraz relacje pomiędzy trzema silnymi osobowościami. To historia wielkich ambicji, zerwanych przyjaźni – i być może przebaczenia. W filmie nie zabraknie największych przebojów zespołu i materiałów archiwalnych prezentujących kulisy ich powstania.

A-ha zostało założone w Oslo w 1982 roku przez Påla Waaktaar-Savoy (gitara), Magne Furuholmena (instrumenty klawiszowe) i Mortena Harketa (wokal). Swój największy sukces osiągnęli z debiutanckim albumem „Hunting High and Low” z 1985 roku. Stał się największym przebojem w Norwegii, numerem dwa w Wielkiej Brytanii i numerem jeden na liście albumów US Billboard. 

Były na nim trzy single będące przebojami numer jeden: „Take On Me”, „The Sun Always Shines on T.V.” i „Hunting High and Low”. Album przyniósł zespołowi nominację do nagrody Grammy dla Najlepszego Nowego Artysty. Teledysk do „Take On Me” stał się natychmiast jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych teledysków na świecie. Był nominowany do ośmiu nagród w MTV Video Awards w 1986 roku, wygrywając sześć z nich. Klip otrzymał dwa razy więcej nagród niż słynny „Thriller” Michaela Jacksona.

(fot. mat. pras.)

Twórcy filmu

Za reżyserię filmu odpowiadają: Thomas Robsahm i Aslaug Holm. Producentami są: Yngve Sæther i Thomas Robsahm, a producenci wykonawczy to: Gitte Hansen i Esther van Messel. Za zdjęcia odpowiedzialny był Aslaug Holm, scenariusz opracował Thomas Robsahm, a montaż – Hilde Bjørnstad.

Polska premiera tego norwesko-niemieckiego filmu miała miejsce na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Dokument był pokazywany również w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *