Słodko-gorzka komedia o nas samych. „Wzrusz moje serce” premierowo w Teatrze Ateneum
18 lutego, 2023
Glamour, blichtr, przekręt doskonały w jednym. Komedia kryminalna „Maskarada” w kinach
24 lutego, 2023

Jak Kurdyjki stawiły czoła Państwu Islamskiemu. Reportaż „Za wolność moich sióstr”

Autorka reportażu pochyliła się nad opowieściami kurdyjskich wojowniczek (fot. flickr.com)

Nie miały głosu, nie miały praw i nie miały przyszłości, więc z bronią w ręku postanowiły je sobie wywalczyć. Wojowniczki, żołnierki i dowódczynie. Kobiety, których nikt nie słuchał, które nie mogły same o sobie decydować i które mężczyźni traktowali jak swoją własność. Kurdyjki zbuntowały się przeciw niesprawiedliwości i ruszyły do walki. Walki o kolejne miasta odbijane z rąk Państwa Islamskiego i walki o równe prawa – kobiet i wszystkich Kurdów, bo nie ma prawdziwej wolności bez równości. To one zatrzymały krwawy pochód ISIS przez Syrię. Reportaż wojenny „Za wolność moich sióstr” autorstwa Gayle Tzemach Lemmon – jest obecnie bardziej aktualny niż nam się wydaje. Jej książka stała się już wcześniej bestsellerem New York Timesa.

„Za wolność moich sióstr to inspirująca historia o sile ducha, odwadze i nadziei. Opowieść kobiet, które walczyły nie tylko przeciwko wrogowi, ale też o uznanie dla siebie i swojego miejsca w świecie. Przypomina to, o czym często wolelibyśmy nie pamiętać – że wojna, choć straszliwa i okrutna, nie zawsze jest bezsensowna. I że walka o równość jest wciąż daleka od zwycięstwa” – uważa Jagoda Grondecka

„Kurdyjki zawsze szły na front.Trafiały do oddziałów peszmergów, partyzantów walczących o Kurdów i Kurdystan, którzy mówili, że ich przyjaciółmi są tylko góry. Nigdy towarzysze walki nie traktowali ich z męską pobłażliwością. To prawdziwe wojowniczki. Niech wrogowie wcześniej pomyślą, zanim z nimi zadrą. Nie inaczej jest w północnej Syrii, gdzie kobiety to istotny fragment kurdyjskiej samoobrony przed zdziczałymi islamistami. Zważmy też – ich krąg kulturowy to islam, mężczyźni wokół kłaniają się podczas modlitwy w kierunku Mekki. Jednak one – prócz walki z wrogiem – umieją upomnieć się nie tylko o narodowe, ale też o swoje kobiece prawa. Prawdziwe feministki Bliskiego Wschodu,pewne swojej pozycji i znaczenia. Ta książka jest właśnie o nich” – podkreśla Paweł Smoleński.

O autorce i fragment książki

Gayle Tzemach Lemmon to autorka książek „Wojna Ashley” i „Kobiety z Kabulu” – bestsellerów „New York Timesa” i członkini Council on Foreign Relations. Stale gości na antenie CNN, PBS, MSNBC i NPR, wypowiadając się na tematy związane z bezpieczeństwem narodowym w ramach Aspen Security Forum, Clinton Global Initiative czy TED. Absolwentka Harvard Business School. Zasiada w zarządzie Marcy Corps, członkini Bretton Woods Committee.

„Teraz nadeszła pora na starcie, na które wielu czekało: bitwę o Rakkę, stolicę tzw. Państwa Islamskiego. W mieście mieszkali członkowie ISIS z całego świata. Niektórzy z nich kupowali oraz sprzedawali kobiety i dziewczęta z klatek wystawianych na tamtejszych placach targowych. Zdaniem Fauzii wypadało,  by to kobiety stanęły na czele sił wyzwalających miasto” – czytamy we fragmencie książki „Za wolność moich sióstr”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *