Pełen rozmachu „Człowiek z La Manchy”. Broadwayowski hit w Teatrze Dramatycznym
31 stycznia, 2020
„Boże Ciało” faworytem „polskich Oscarów”. Ogłoszono nominacje do Orłów 2020
5 lutego, 2020

Jak kochać tych, którzy zabijali? Reportaż „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć”

Mirosław Tryczyk w swoim reportażu odkrywa inne miejsca niż tylko Jedwabne (fot. wikipedia.org)

Dziadkowie brali udział w zbrodniach, rodzice milczeli, a wnuki muszą o tym opowiedzieć, by ich dzieci tego nie powtórzyły. Mirosław Tryczyk odkrył, że jego dziadek, ten sam, któremu uwielbiał siadać na kolanach, uwikłany był w zbrodnie na niewinnych osobach. Ruszył więc w Polskę śladem osób sobie podobnych, które poznały grzechy przodków i szukają języka, by o nich opowiedzieć. Jak kochać tych, którzy zabijali? „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć” to książka o ludziach, którzy mają odwagę pamiętać i nie chcą już milczeć. Bo wyparte poczucie winy jest jak drzazga, która jątrzy ranę.

Jak się uporać z taką prawdą? – Autor odkurzył rodzinne albumy. Odkrył tajemnicę. By dotrzeć do prawdy, zszedł do piekła – uważa Marcin Kącki. Mimo muru niechęci i wrogości Tryczyk mozolnie zebrał materiały, które układają się we wstrząsającą opowieść o zbrodni.  To sposób, by poradzić sobie z tą trudną do zaakceptowania prawdą.

– Zrywając w ten sposób z przyjętym w Polsce decorum, Mirosław Tryczyk ustanawia niespotykany w naszym piśmiennictwie standard szczerości, umożliwiając wypowiedzenie prawdy zablokowanej przez fałszywe lojalności. Jego postawa udziela się rozmówcom, zachęcając ich do podobnej otwartości. To reportaż „z frontu pamięci” – mówi o tej książce prof. Joanna Tokarska-Bakir.

O autorze

Mirosław Tryczyk to doktor nauk humanistycznych, badacz Zagłady i filozof. Autor książki „Miasta śmierci”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *