Opowieść o starzeniu się, czasie i miłości. Powieść „Jesień” autorstwa Ali Smith
3 września, 2020
Lekka opowieść o ciężkich problemach. Węgierskie „Najgorsze wiersze świata” w kinach
4 września, 2020

Islandzka Erin Brockovich rusza na wojnę. Film „Daleko od Reykjavíku” w kinach

Film „Daleko od Reykjavíku” to najnowszy komediodramat twórcy „Barany. Islandzka opowieść” (fot. mat. pras.)

Obraz Grímura Hákonarsona, twórcy kinowego przeboju „Barany. Islandzka opowieść”, ponownie rozgrywa się w zachwycających pejzażach Islandii. „Daleko od Reykjavíku” to ujmujący komediodramat, który w północną melancholię nieoczekiwanie wplata komizm, a przemianę bohaterki subtelnie łączy ze zmianami w jej otoczeniu. Zima powoli przechodzi w zwiastującą nowe życie wiosnę, mrok ustępuje coraz dłuższym dniom, a w ich świetle staje się jasne, jaką należy obrać drogę. I że na tej drodze nie zawsze warto podążać za stadem.

Film koncentruje się wokół wiejskiego życia, którego rutyną wstrząsają nieoczekiwane zdarzenia, a w ich centrum znajdzie się – do tej pory łagodna i pokorna – Inga. Kiedy z jej życia niespodziewanie zniknie mąż, a bohaterka odkryje jego tajemnice, smutek zamieni się w gniew skierowany przeciwko lokalnej wspólnocie. Po raz pierwszy w życiu Inga zaprotestuje i stanie do samotnej walki – i to z potężnym przeciwnikiem.

Kobieta nie zgadza się, by ją i sąsiadów doiła dłużej miejscowa spółdzielnia, której szefowie wpuszczają rolników w spiralę długów. Niczym islandzka Erin Brockovich, Inga rusza na wojnę z patologiczną korporacją i zastraszonymi sąsiadami, którzy wybierają milczenie. Samotne życie z dala od Reykjavíku wymaga odwagi, a zbuntowana kobieta wiele ryzykuje. Wychowana pośród surowej natury Inga odkrywa, że przez lata wyrzeźbiła ona także jej charakter. I że w lokalnej społeczności nie ma dla niej świętych krów.

(fot. mat. pras.)

Głosy prasy z zagranicy

„Pełen zadziornej kobiecej energii ujmujący dramat, który śmieszy i podnosi na duchu” – pisze o filmie Variety. Z kolei The Film Stage dodaje: „fantastycznie zagrana główna rola. Egilsdóttir brawurowo oddaje nieustępliwość w walce o siebie. „Daleko od Reykjavíku” udowadnia, że aby coś zmienić, często wystarczy jedna zdeterminowana osoba.”

„Surowe islandzkie krajobrazy i waleczna bohaterka – to przepis na międzynarodowy sukces na miarę filmu „Kobieta idzie na wojnę” – podkreśla Screen Daily.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *