Eleganccy choć zaprawieni w porachunkach i piękna dama. „Dżentelmeni” w kinach
14 lutego, 2020
Everyman na miarę naszych czasów. Sztuka „Protest” Václava Havla w Dramatycznym
15 lutego, 2020

Intymny portret dojrzałego mężczyzny. Odkrycie w Cannes – „Tommaso” w kinach

Grany przez Willema Dafoe Tommaso jest ekranowym alter ego samego reżysera (fot. mat. pras.)

To zaskakujące, poruszające, a zarazem osobiste dzieło Abla Ferrary, które można uznać za jeden z jego najlepszych filmów. Grany przez Willema Dafoe Tommaso jest ekranowym alter ego samego reżysera. Wrażenie obcowania z intymnym dziennikiem potęguje fakt, że towarzyszkę życia głównego bohatera zagrała Cristina Chiriac – partnerka Abla, a w rolę córeczki ekranowej pary wciela się mała Anna Ferrara. Narysowany w obrazie „Tommaso” portret artysty z czasów starości jest jednym z najszczerszych i najbardziej poruszających filmów o mężczyźnie. Film uznany został za odkrycie festiwalu w Cannes, a także jedną z najwybitniejszych produkcji ostatnich lat.

Akcja filmu rozgrywa się w rzymskim mieszkaniu autora „Złego porucznika”. Nie sposób dociec, gdzie kończy się scenariusz, a zaczyna coś na kształt psychodramy. Niepostrzeżenie stajemy się świadkami dekonstrukcji toksycznej męskości – z jej agresją, zazdrością, seksualnymi frustracjami i uzależnieniami.

Tytułowy Tommaso walczy ze swoimi demonami, a przede wszystkim z potężnym ego. Chodzi na mityngi AA, medytuje, pracuje z młodymi aktorami, stara się być dobrym ojcem i partnerem, ale jego nastroje zmieniają się nieoczekiwanie i gwałtownie. Czułość ustępuje atakom złości, bliskość – potrzebie dominacji, późne ojcostwo frustruje.

(fot. mat. pras.)

Twórcy i obsada

Reżyseria i autor scenariusza to Abel Ferrara, za zdjęcia odpowiedzialny był Peter Zeitlinger, za montaż: Fabio Nunziata i Mihael Orehovec. Autorem muzyki jest Joe Delia, a producentami: Christos V. Konstantakopoulos, Laura Buffoni, Michael Weber i Simone Gattoni.

W obsadzie filmu znaleźli się: Willem Dafoe, Anna Ferrara i Cristina Chiriac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *