Obraz wojny z sowietami widziany oczami chłopca. Film „Orlęta. Grodno ‘39” w kinach
13 września, 2022
Bez tabu i bez przekłamań. Poruszający film o przemijaniu „Vortex” już w kinach
16 września, 2022

Intrygująca historia miłosnego trójkąta. Juliette Binoche w nowym filmie „Niewierna”

W tytułową rolę wcieliła się aktorka Juliette Binoche (fot. mat. pras.)

To trzeci film Claire Denis i uznanej scenarzystki Christine Angot, z którą reżyserka pracowała wcześniej m.in. przy obrazie „Isabelle i mężczyźni” z Juliette Binoche w roli głównej. Ta sama francuska aktorka zagrała teraz równie śmiałą i zaangażowaną rolę. Otoczeni namiętnością, bohaterowie filmu „Niewierna” wydają się być oddzieleni od społeczeństwa i pozornie nieświadomi jego niewzruszonej tendencji do dzielenia wszystkiego na sprzeczne kategorie. W pozostałych rolach występują: Vincent Lindon i Grégoire Colin. Film ma już na swoim koncie nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię dla Claire Denis, która została przyznana podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Sara i Jean od kilku lat są w szczęśliwym związku. Łączy ich silne uczucie i niegasnące pożądanie. Pewnego dnia Sara przypadkowo spotyka na ulicy François, swojego dawnego partnera i przyjaciela Jeana. Wkrótce potem François proponuje Jeanowi wspólną pracę, a sytuacja między nimi zaczyna wymykać się spod kontroli.

– Historie miłosne są zawsze poruszające. To nie jest coś stabilnego. Zdarzają się kolizje, wstrząsy. Sądzę, że w tej historii Sara i Jean kochają się. Jednak kiedy ona spotyka mężczyznę z przeszłości, najpierw jest zaniepokojona, zdenerwowana, a później daje sobie prawo do myślenia o pewnych rzeczach z nim związanych. To coś, co może się zdarzyć w miłości i nie jest równoznaczne z degradacją związku. To zmiana kierunku myślenia, która oczywiście może być bardzo bolesna – mówi reżyserka.

Muzyka od Tindersticks

Jak wspomina Claire Denis, „na planie panowała atmosfera takiego zaufania, że mogliśmy zajść bardzo daleko”. – A to wyłącznie dzięki temu, że Juliette i Vincent byli niczym wojownicy. Staraliśmy się za nimi nadążyć – podkreśla reżyserka. Za zdjęcia odpowiada Éric Gautier, za muzykę zespół Tindersticks na czele ze Stuartem A. Staplesem.

Legenda alternatywnego rocka z Nottingham po raz kolejny współpracuje z Claire Denis (wcześniej m.in. przy „High Life” z Robertem Pattinsonem). Nowy album wydany z okazji 30-lecia zespołu promuje singiel „Both Sides of the Blade” pochodzący z filmu. W lipcu tego roku Tindersticks wystąpili na jedynym koncercie w Polsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, gdzie film „Niewierna” został premierowo zaprezentowany publiczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *