Jak bogacze ukradli nam piłkę nożną? „Klub miliarderów” odkrywa kulisy futbolu
15 lipca, 2018
„Bez kobiet nie byłoby Polski”. Iskra na drodze do wolności w stulecie niepodległości
16 lipca, 2018

Imperium zła i zagrożenie dla świata? Obraz Rosji w „Będzie to, co było”

Książka „Będzie to, co było” pokazuje, jak się żyło w Rosji w ciągu ostatnich 30 lat, ale też czym ten kraj się stał (fot. mat. pras.)

Stłumienie demokracji, działania wojenne, a także regres Rosji na światowej scenie. To i jeszcze więcej miało miejsce w tym kraju w ciągu zaledwie 30 lat. Naocznym świadkiem tych ostatnich wydarzeń była rosyjsko-amerykańska dziennikarka – Masha Gessen. Teraz postanowiła o tym wszystkim opowiedzieć na kartach książki o znamiennym tytule – „Będzie to, co było”. Pokazuje w niej nie tylko, jak żyło się w Rosji, ale również czym był ten kraj przez ten czas, a także jak do tego doszło.

W 2012 roku rząd Władimira Putina rozpoczął jawny proces politycznego dławienia demokracji. Kraj toczył wojnę z wrogiem wewnętrznym oraz sąsiadami. W 2008 roku Rosja dokonała inwazji na Gruzję, a w 2014 – zaatakowała Ukrainę, anektując Krym oraz uzależniając wielkie połacie jej terytoriów. Prowadziła jednocześnie wojnę informacyjną przeciwko demokracji na Zachodzie. Tamtejszym obserwatorom zajęło trochę czasu uświadomienie sobie tego, co tak naprawdę dzieje się w Rosji, która na powrót przyjęła swoją rolę imperium zła oraz symbolu zagrożenia dla egzystencji świata.

„Będzie to, co było” przedstawia Rosję, której przyszłość leży poza historią, ponieważ jej obywatele są skazani na powtarzanie dekada po próby tego samego spektaklu tyranii – pisze o książce na swoich łamach brytyjski dziennik „The Guardian”.

(fot. mat. pras.)

O autorce

Masha Gessen w latach 1981–1991 pracowała w Stanach Zjednoczonych, po czym wróciła do Moskwy, by ponownie opuścić Rosję w 2013 roku. Pisze m.in. dla „The New York Times” i „The New Yorker”. Jest autorką kilku książek dotyczących głównie życia społecznego i politycznego współczesnej Rosji, m.in. wydanej w Polsce „Putin. Człowiek bez twarzy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *