Prawdziwa uczta dla oka i ducha. Wystawa „GastroComics” w Muzeum Karykatury
11 lipca, 2020
„Chciałbym nigdy cię nie poznać”. Intymna opowieść o miłości dziecka do babci
16 lipca, 2020

Ile tajemnic kryje Grunwald? Współczesne spojrzenie na legendarną bitwę z 1410 roku

„Bitwa pod Grunwaldem”, obraz Jana Matejki z 1878 roku (fot. wikipedia.org)

Ze względu na pandemię nie odbędzie się w tym roku legendarna już rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem. Dla wszystkich, którzy z tego powodu czują niedosyt, mamy godne zastępstwo. W 610. rocznicę bitwy historyk Jan Wróbel na nowo przedstawia konflikt Polski i Litwy z państwem krzyżackim. Odtwarza przebieg starcia, zagląda do średniowiecznych kronik i najnowszych prac badaczy.

Bitwa pod Grunwaldem to dzisiaj legenda. Myślisz, że o tym zwycięstwie wiesz wszystko? Kto zwyciężył pod Grunwaldem? Król Polski Jagiełło czy wielki książę litewski Witold? Dlaczego wojska polskie nie zdobyły Malborka? Czy Krzyżacy byli… Polakami? Jakie niewygodne fakty próbowali ukryć kronikarze polscy i krzyżaccy? Dlaczego największą konną batalię co roku odtwarzamy… na piechotę?

„Grunwald 1410” autorstwa Jana Wróbla to książka zarówno dla ucznia, fana historii, jak i profesora. To współczesne spojrzenie na legendarną bitwę pod Grunwaldem, nie wielka historyczna kobyła, ale miejscami zabawna, a na pewno wciągająca lektura.

O autorze

Jan Wróbel to historyk, nauczyciel Społecznego Liceum ,,Bednarska” w Warszawie, a także publicysta, prowadzący wtorkowe poranne pasmo w radiu TOK FM. Felietonista ,,Dziennika Gazety Prawnej’’.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *