„Piękna bomba oparta na książce Kapuścińskiego”. Film „Jeszcze dzień życia” na ekranach kin
2 listopada, 2018
Z przyjaźnią, ale bez taryfy ulgowej. „Jacek”– biografia legendy opozycji w PRL
2 listopada, 2018

Ikoniczne utwory i rewolucyjne brzmienie. „Bohemian Rhapsody” o historii Queen

W rolę Freddie’ego Mercury’ego wcielił się amerykański aktor Rami Malek (fot. mat. pras.)

Niezwykła opowieść o powstałym w latach 70. XX wieku zespole Queen i jego frontmanie Freddiem Mercurym, który zapisał się w historii muzyki popularnej jako jeden z najlepszych wokalistów. Film „Bohemian Rhapsody” ukazuje błyskotliwą karierę grupy, która dzięki ikonicznym utworom i rewolucyjnemu brzmieniu wspięła się na szczyty sławy, dopóki skandalizujący styl życia Mercury’ego nie postawił wszystkiego pod znakiem zapytania. W rolę wokalisty wcielił się amerykański aktor Rami Malek znany m.in. z serialu „Mr. Robot”.

Film zaczyna się od legendarnego występu Queen na Live Aid, jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych lat osiemdziesiątych. W ramach tego charytatywnego koncertu 13 lipca 1985 roku na dwóch scenach: Wembley Stadium w Londynie oraz John F. Kennedy Stadium w Filadelfii, pojawiły się największe gwiazdy świata. Koncert, zorganizowany, by zebrać środki na osoby dotknięte głodem w Etiopii, był jednym z największych wydarzeń transmitowanych przez satelity i stacje telewizyjne w historii, gromadząc przed telewizorami 1,9 miliarda widzów w 150 krajach świata.

Występ Queen był zbawieniem dla organizatorów Live Aid, ponieważ ludzie w Wielkiej Brytanii oglądali koncert, ale nie dzwonili, żeby przekazać darowiznę, a przecież to był jego główny cel. Freddie wszedł wówczas na scenę i wykonał set, który zespół ćwiczył przez trzy tygodnie, więc było to idealne 20 minut, które wszystkich zjednoczyło. Widzowie natychmiast zrozumieli, jaki jest sens tego wydarzenia. – Nie wiem, jak bym skończył, gdybym nie mógł oprzeć się w młodości na tekstach Freddiego Mercury’ego. Dzięki nim poznałem wszystkie formy muzyki. Poszerzyły moje horyzonty. Nigdy w życiu nie miałem ważniejszego nauczyciela – mówi wokalista Axl Rose.

(fot. mat. pras.)

Obsada i twórcy

W obsadzie, prócz odgrywającego główną rolę Ramiego Maleka, można zobaczyć Lucy Boynton jako  Mary Austin, Gwilyma Lee jako gitarzystę Briana Maya, Bena Hardy’ego jako perkusistę Rogera Taylora i Joe Mazzello jako basistę  Johna „Deacy” Deacona. Z kolei Aidan Gillen wcielił się w rolę pierwszego managera Queen, Johna Reida, Tom Hollander w prawnika, a potem managera kapeli Jima „Miami” Beacha, a Allen Leech w postać Paula Prentera, który zaczynał jako asystent Reida, by potem zostać osobistym managerem Freddiego Mercury’ego. Wieloletniego partnera Freddiego, Jima Huttona, gra Aaron McCusker, zaś Mike Myers wcielił się w rolę Raya Fostera z wytwórni EMI Records.

Scenariusz napisał Anthony McCarten („Czas mroku”, „Teoria wszystkiego”), na postawie tekstu McCartena i Petera Morgana („The Crown”, „Królowa”). Producentami filmu są: Graham King („Infiltracja”, „Aviator”) i Jim Beach („Hotel New Hampshire”, „Bracia Kray”), a reżyserem Bryan Singer („X-Men”, „Superman: Powrót”). Z kolei producentami wykonawczymi są: Arnon Milchan, Denis O’Sullivan, Justin Haythe, Dexter Fletcher oraz Jane Rosenthal.

Głos Freddiego, sobowtóra i Maleka razem

Zadanie stworzenia ścieżki dźwiękowej filmu, z wykorzystaniem zarówno prawdziwego głosu Freddiego Mercury’ego, sobowtóra jego głosu oraz wokalu Ramiego Maleka, powierzono Becky Bentham. W scenach śpiewanych, Bentham wymagała, żeby aktorzy śpiewali razem z nagranymi wcześniej utworami. – To miało zasadnicze znaczenie, gdyż pozwala uchwycić pracę gardła i mięśni twarzy – wyjaśnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *