Krótka przerwa czy koniec małżeństwa? Urzekająca powieść „Przed końcem zimy”
16 marca, 2019
„Nie można żyć marzeniami rodziców”. Philippe Tłokiński nie tylko o „Kurierze”
18 marca, 2019

„Humor w czystej i bezpośredniej postaci”. Dwie ekspozycje w Muzeum Karykatury

Praca Krzysztofa Grzondziela, zdobywcy Grand Prix (fot. mat. pras.)

Twórczość dziewięciu współczesnych belgijskich rysowników oraz prace laureatów XX Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny zagościły w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Te dwie nowe wystawy zatytułowane: „Rysunki z Belgii” oraz „Światło” przygotowane zostały odpowiednio we współpracy z European Cartoon Center Kruishoutem Belgium oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. C. Norwida w Zielonej Górze, a także Lubuskim Stowarzyszeniem Miłośników Działań Kulturalnych „Debiut”. Można je zwiedzać do 26 maja.

Na tegoroczną edycję wpłynęło 487 prac 180 artystów z 41 krajów, spośród których międzynarodowe jury wybrało zwycięzców. Grand Prix zdobył Krzysztof Grzondziel (Polska), pierwszą nagrodę przyznano Magdalenie Wosik (Polska), druga powędrowała do Mojmira Mihatova (Chorwacja), a trzecia trafiła do Wernera Rollowa z Niemiec. Wśród autorów prac zakwalifikowanych na wystawę znaleźli się także m.in.: Hristina Belousova (Uzbekistan), Henryk Cebula (Polska), Constantin Ciosu (Rumunia), Anna Damicz-Wejs (Polska), Sławomir Łuczyński (Polska), Jacek Majcherkiewicz (Polska), Trayko Popov (Bułgaria), Luc Vernimmen (Belgia).

Tematem ekspozycji jest „światło” ujmowane przez autorów często na zasadzie kontrastu z ciemnością. Rozumiane dosłownie i symbolicznie, a także w znaczeniu zjawiska wpływającego na nastrój i sposób postrzegania rzeczywistości. Na eksponatach pokazane zostało zarówno światło naturalne, pochodzące ze słońca lub z księżyca, jak i blask, który daje żarówka czy ekran smartfonu. Zagadnienie przedstawiono w kontekście aktualnych problemów społeczno-politycznych Polski i świata. Na wielu pracach widać też szersze, filozoficzne spojrzenie przez nawiązanie zarówno do pełnych jasności sfer boskich, jak i do ciemnych, diabelskich mocy. Niektórzy artyści podeszli do tematu w sposób naukowy, prezentując zjawisko powstawania barw.

(fot. mat. pras.)

Dokonania belgijskiej satyry rysunkowej

Dziewięciu współczesnych rysowników belgijskich, laureatów wielu międzynarodowych konkursów na rysunek satyryczny, zdecydowało się pokazać swoje ulubione prace na przygotowanej przez European Cartoon Center Kruishoutem Belgium wystawie „Rysunki z Belgii”. Wystawa podróżuje po świecie, pozwalając szerokiej publiczności i miłośnikom karykatury zapoznać się z dokonaniami twórców belgijskiej satyry rysunkowej. W warszawskim Muzeum Karykatury swoje prace prezentują m.in. Luc Descheemaeker (O-SEKOER), Ludo Goderis, Nikola Hendrickx (IOA), Tony Houbrechts (Cartoni), Stefaan Provijn (Stef), Constantin Sunnerberg (Cost.), Luc Vermeersch, Luc Vernimmen oraz Norbert Van Yperzeele.

Ekspozycja jest próbą ukazania różnorodności stylów obecnych we współczesnej karykaturze belgijskiej, od typowo flamandzkiej, czysto humorystycznej grafiki po prace reprezentujące bardziej poetyckie podejście do poruszanej przez ten gatunek sztuki tematyki. Wszyscy prezentowani na wystawie artyści są wielokrotnymi laureatami konkursów i festiwali karykatury i rysunku satyrycznego na całym świecie. Niektórzy z nich od lat należą do czołówki twórców tego gatunku, dla innych świat satyry rysunkowej stanowi stosunkowo niedawne odkrycie. Wszystkich cechuje jednak dbałość o jakość artystyczną prac, o ich graficzną prostotę, o każdy narysowany szczegół i zastosowaną kolorystykę. Prezentują oni w swoich rysunkach humor w jego czystej i bezpośredniej postaci.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Ambasador Królestwa Belgii w Polsce, Przedstawiciel Generalny Rządu Flandrii oraz Delegat Generalny Walonii-Brukseli w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *