„Najbardziej publiczna z prywatnych osób”. Księżna Kornwalii Camilla bez tajemnic
23 lipca, 2018
Musical wszech czasów powraca! „Mamma Mia! Here We Go Again” w kinach
27 lipca, 2018

Hity światowych festiwali we Wrocławiu. Czas na 18. edycję MFF Nowe Horyzonty

Penélope Cruz i Javier Bardem w filmie „Wszyscy wiedzą” (fot. mat. pras.)

225 pełnometrażowych filmów z ponad 50 krajów, w tym 147 premier polskich i trzy światowe na łącznie ponad 600 seansach. 18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty otworzy „Kafarnaum” w reżyserii Nadine Labaki. Poza tym w programie znalazły się m.in. nowe filmy Gilliama, von Triera, Noé czy Farhadiego. W tym roku festiwalowe pokazy będą odbywać się nie tylko w Kinie Nowe Horyzonty, ale także w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

„Kafarnaum” to najnowszy film Nadine Labaki, twórczyni m.in. „Karmel” i „Dokąd teraz?”, który stał się sensacją ostatniego festiwalu w Cannes. Zebrał entuzjastyczne recenzje światowej krytyki i zdobył Nagrodę Jury, któremu przewodniczyła aktorka Cate Blanchett. Tytuł pochodzi od nazwy biblijnego miasta, zwanego „drugą ojczyzną Chrystusa”. Nigdzie Jezus nie dokonał tylu cudów, co w Kafarnaum, jednak jego mieszkańcy kpili z niego i jawnie go odrzucali.

Zain ma 12 lat, a ulica jest jego szkołą przetrwania. Kiedy rodzice wydają jego młodszą siostrę, wbrew jej woli, za starszego mężczyznę, chłopiec buntuje się i ucieka z domu. Postanawia zrobić wszystko, by uratować najbliższą mu osobę. Wkrótce na swej drodze spotyka parę cyrkowców o gołębich sercach oraz samotną matkę z maleńkim synkiem. Ich losy połączy wspólny cel: poszukiwanie miejsca, które mogliby nazwać domem. Porównywany przez krytykę do „Slumdog. Milioner z ulicy”, „Kafarnaum” to przejmujące kino drogi. Pełna emocji współczesna opowieść o tym, że najwspanialsze ludzkie gesty i czyny można spotkać w miejscach pozornie pozbawionych nadziei.

Filmy z festiwali i w konkursie

W tegorocznym programie Nowych Horyzontów nie zabraknie najważniejszych tytułów ze światowych festiwali. Będzie można zobaczyć m.in. laureata Złotego Niedźwiedzia na Berlinale – „Touch Me Not” Adiny Pintille, zdobywcę Złotej Palmy w Cannes – „Shoplifters” Hirokazu Koreedy, „Lato” Kirłła Serebrennikova czy „Tajemnice Silver Lake” Davida Roberta Mitchella.

Odważne, bezkompromisowe filmy twórców poszukujących nowych form wyrazu to cechy charakterystyczne Międzynarodowego Konkursu Filmowego Nowe Horyzonty. W tym roku o Grand Prix konkurować będzie 12 produkcji z całego świata, wśród których znalazły się dwa polskie tytuły: „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, thriller psychologiczny o kobiecie, która straciła pamięć oraz „Moja polska dziewczyna” duetu Ewa Banaszkiewicz – Mateusz Dymek, czyli prowokacyjna opowieść o granicach filmowej ingerencji w cudze życie.

Retrospektywy, Iran:Iran oraz Klub Festiwalowy

„Kino sztuka wyjścia” to hasło tegorocznej edycji Nowych Horyzontów, za którym kryje się poszukiwanie alternatywnych narracji, śladów stylistycznych, artystycznych i ideowych rewolucji czy sposobów wyjścia poza system, nie tylko ten filmowy. Trop poszukiwań wyznaczają wybitni filmowi outsiderzy, do których bez wątpienia należą bohaterowie retrospektyw: Ildikó Enyedi, Pedro Costa, João César Monteiro czy Nicolas Roeg. Szczególna uwaga poświęcona zostanie też Ingmarowi Bergmanowi, w jego setną rocznicę urodzin.

Festiwal w tym roku proponuje też spojrzenie na nowe, niezależne kino irańskie. W sekcji Iran : Iran pokazana zostanie twórczość pokolenia reżyserów, którzy muszą być niejako outsiderami we własnym kraju, pracować na granicy legalności. W kontraście do nich pozostają twórcy wychowani na emigracji, budujący swoją perską tożsamość z zapośredniczonych obrazów i opowieści rodziców-emigrantów. Sekcji towarzyszyć będzie wystawa „Żyje się tylko dwa razy”, powstała we współpracy z BWA Studio.

Kadr z filmu „Sorry Angel” w reżyserii Christophe’a Honoré (fot. mat. pras.)

Taste, that’s why

Klub Festiwalowy w tym roku zorganizowano pod hasłem: Taste, that’s why. W dniu otwarcia pokazana zostanie „Bestia” Aleksandra Hertza z 1917 roku z muzyką Włodka Pawlika wykonywaną na żywo w Arsenale. W kolejne dni na scenie wystąpią m.in. projekt Nanook of the North, SOTE czy Maja Ratkje. Polskich artystów będą reprezentować m.in. Syny oraz Wacław Zimpel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *