„Po czasie zbrodni nadchodzi czas zemsty”. Tragedie i heroizm w thrillerze wojennym
12 czerwca, 2018
Rosja widziana przez pryzmat mundialu. Reportaż „Najważniejszy mecz Kremla”
14 czerwca, 2018

Hiszpański James Bond rusza do akcji. „Falcó” to początek bestsellerowego cyklu

„Falcó” to pierwsza część bestsellerowego cyklu Arturo Péreza-Reverte (fot. mat. pras.)

Arturo Pérez-Reverte to niedościgły mistrz powieści przygodowej, który zabiera czytelnika do świata, w którym mężczyźni są okrutni, kobiety niebezpieczne, a ufać nie można nikomu. Właśnie ukazała się pierwsza część bestsellerowego cyklu, który na świecie sprzedał się w ponad pół milionie egzemplarzy. Książka zatytułowana „Falcó” to opowieść o hiszpańskim Jamesie Bondzie, cynicznym szpiegu i bezlitosnym kobieciarzu.

Hiszpania, lata 30. XX wieku. Jest sam przeciw wszystkim, przenikliwy jak Blomkvist, pociągający jak Geralt i brutalny jak Mock. Nazywa się Lorenzo Falcó i właśnie rusza na wojnę, w której nie ma zwycięzców.

„Falcó to literatura pop: łączy przewidywalne z nieprzewidywalnym, marki wody kolońskiej i rewolwerów, seks i tortury, postaci historyczne i zmyślone, wszystkie one zależne od woli wszechmocnego wodzą siedzącego w swojej kwaterze w pałacu biskupim w Salamance” – pisze Justo Navarro z dziennika „El País”. „Jest to rygorystycznie skomponowana powieść przygodowa. Znajdziemy w niej oszustwa, zdrady, niespodzianki, przemoc, pogardę wobec życia, fanatyzm ideologiczny, postaci szlachetne i podłe, knowania władzy, racje stanu, afery szpiegowskie i romanse” – dodaje Santos Sanz Villanueva z „El Cultural”.

(fot. mat. pras.)

Fragment powieści

Znieruchomiał na moment, studiując swoje oblicze w lustrze, zadowolony z efektu: ogolony brzytwą na gładko, baczki idealnie przycięte, szare oczy, spoglądające na siebie i na resztę świata ze spokojną, ironiczną melancholią. Pewna kobieta opisała je kiedyś – to zawsze kobiety celowały w definiowaniu takich szczegółów – jako oczy grzecznego chłopaczka, któremu coś poszło źle w szkole.

Arturo Pérez-Reverte (fot. mat. pras.)

O autorze

Arturo Pérez-Reverte to jeden z najgłośniejszych pisarzy współczesnej literatury hiszpańskiej. Autor bestsellerowych powieści, m.in. „Klubu Dumas” (zekranizowanego przez Romana Polańskiego), „Szachownicy flamandzkiej”, „Mężczyzny, który tańczył tango” oraz „Misji: Encyklopedia”. Jego książki przełożono na niemal 30 języków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *