Szpiedzy, zdrajcy, bohaterowie i słynny polski obraz. Oto „2 miliony za Grunwald”
25 listopada, 2018
Wstrząsająca opowieść o grzechach Kościoła. „Nic co ludzkie” inspirował film „Kler”
28 listopada, 2018

Historyczne zwycięstwo Polski na Eurowizji! Roksana Węgiel najlepsza w Mińsku

Reprezentująca Polskę Roksana Węgiel zwyciężyła Eurowizję Junior 2018 (fot. Andres Putting)

Ten występ na pewno przejdzie do historii. 13-letnia Roksana Węgiel z Polski wygrała 16. edycję Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Utworem „Anyone I Want To Be”, śpiewanym po polsku i angielsku, pokonała reprezentantów z dwudziestu krajów. Zwycięstwo na Eurowizji Junior, która w tym roku odbywała się w Mińsku na Białorusi, młoda Polka zawdzięcza przede wszystkim głosom widzów, którzy ocenili jej występ jako najlepszy.

Po wygranej, Roksana Węgiel podziękowała swoim fanom za pośrednictwem mediów społecznościowych. – Kochani, nie wierzę że trzymam tę statuetkę w ręce. Naprawdę, to tylko dzięki wam. Dziękuję wam, jesteście najlepsi – mówiła wyraźnie wzruszona. Jej występ, jako ostatniej w konkursie, z wpadającą w ucho piosenką „Anyone I Want To Be”, umiarkowanie przypadł do gustu jurorom. Decydujące okazały się jednak głosy od widzów, którzy przyznali jej aż 136 punktów i zapewnili wygraną. Co ciekawe, w przypadku Eurowizji dla dzieci można głosować na swój kraj, ale trzeba też oddać głos na co najmniej dwa inne państwa.

13-latka zdobyła łącznie 215 punktów. Drugie miejsce w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci zajęła reprezentantka Francji – Angélina (203 punkty), a trzecie Jael z Australii (201 punktów). To pierwszy raz, gdy nasz kraj wygrał Eurowizję Junior. Możliwe, że w przyszłym roku konkurs zostanie zorganizowany w Polsce. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Kim jest zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018?

Roksana, choć ma dopiero 13 lat, to już sporo sukcesów na koncie. Szerszej publiczności dała się poznać jesienią 2017 roku, dzięki udziałowi w pierwszej edycji programu „The Voice Kids”, gdzie trafiła do drużyny Edyty Górniak. Jak wiadomo wokalistka również ma na swoim koncie sukces związany z Eurowizją. W 1994 roku w pierwszym starcie w historii Polski, z piosenką „To nie ja” zajęła wysokie, drugie miejsce. W trakcie zmagań w programie Roksana wykonała ten utwór, czym zdobyła uznanie jurorów i publiczności. Ostatecznie zwyciężyła cały program, tym samym zostając Najlepszym Dziecięcym Głosem w Polsce.

Na co dzień pochodzi z Jasła na Podkarpaciu, gdzie już jako czterolatka uczęszczała na zajęcia z gimnastyki artystycznej. Trenowała też taniec towarzyski i judo. Jeździła na międzynarodowe turnieje, m.in. do Rumunii, Niemiec i na Słowację. Swój talent wokalny odkryła na obozie judo, podczas konkursu karaoke. Mama w wieku ośmiu lat zapisała ją na zajęcia wokalne oraz gry na fortepianie w domu kultury. – Z czasem zdałam sobie sprawę, że to właśnie śpiew sprawie mi największą radość i lubię scenę – mówiła w jednym z wywiadów. Dziewczynka chodzi do tej samej samej szkoły podstawowej nr 4 w Jaśle, do której uczęszczał inny, znany wokalista – Michał Szpak.

Eurowizja Junior po raz 16.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbywa się od 2003 roku i jest organizowany przez  Europejską Unię Nadawców (EBU). Jego uczestnikami są młodzi wykonawcy w wieku od 9 do 15 lat. Tegoroczna, 16. edycja Eurowizji Junior odbyła się w Mińsku na Białorusi. Na scenie wystąpili reprezentanci dwudziestu krajów: Ukrainy, Portugalii, Kazachstanu, Albanii, Rosji, Holandii, Azerbejdżanu, Białorusi, Irlandii, Serbii, Włoch, Australii, Gruzji, Izraela, Francji, Macedonii, Armenii, Walii, Malty oraz Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *