Autorski, szczery i z solidną dawką wzruszeń. Nominowane do Oscara „Blisko” w kinach
17 lutego, 2023
Nie jednowymiarowy bohater, którzy uczy empatii. Film „Wieloryb” już na ekranach kin
17 lutego, 2023

Historia walki o własny lud i jego najważniejsze wartości. „Królowa wojownik” w kinach

To historia walki królowej o własny lud i jego najważniejsze wartości (fot. mat. pras.)

To opowieść o Afryce i jednym z najważniejszych państw na tym kontynencie w XVIII i XIX wieku – Królestwie Dahomej. „Królowa Wojownik” to niezwykła historia Agojie, całkowicie kobiecej jednostki wojowniczek, które broniły swojego państwa w 1800 roku z umiejętnościami i zaciętością niespotykaną w żadnym innym miejscu na świecie. Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami film śledzi pełną emocji, epicką podróż generał Nanisca, która szkoli kolejne pokolenie kobiet i przygotowuje je do walki z wrogiem, który chce zniszczyć ich sposób życia. O niektóre rzeczy warto walczyć… W produkcji w rolę niezwykłej wojowniczki, nieustraszonej królowej – wcieliła się laureatka Oscara Viola Davis. Reżyserką filmu na podstawie opowiadania Marii Bello i Dany Stevens (są też autorkami scenariusza) jest Gina Prince- Bythewood.

– Widziałam w Nanisce  kobietę, która w pełni wykorzystuje swoją siłę. Uwielbiam jej siłę fizyczną i rzeczywiście widziałam w tym siebie – mówi Viola Davis. – Nanisca jest przywódczynią, kobietą. Rozumie, jak prowadzić polityczną grę w swoim świecie – wyjaśnia Dana Stevens. – Ma za zadanie szkolić młodsze wojowniczki, chronić te młode kobiety, jak również szkolić je w taki sposób, aby mogły się obronić na polu walki – dodaje Gina Prince-Bythewood.

Produkcja filmu, za którą odpowiadają: Maria Bello, Viola Davis, Julius Tennon i Cathy Schulman, miała miejsce w Republice Południowej Afryki. – Kręciliśmy wszędzie, od Wschodniego Przylądka w Kwazulu Natal do serca Kapsztadu. RPA ma wszystko, czego potrzebowaliśmy, od piasków po tropikalne lokalizacje, a także niesamowitą ekipę – mówi ostatnia z producentów. – Kręcenie tego filmu w RPA było radością mojego życia. Czułam się jak w domu. Dom to mój mąż i moja córka, moja mama. Ale dom to także społeczność, której czuję się częścią, społeczności. Czułam się częścią tych ludzi, częścią tej ziemi. Czułam się jak w domu” – mówi Viola Davis.

Ekipa filmu

W rolach głównych wystąpili: Viola Davis, Thuso Mbedu, Lashana Lynch, Sheila Atim, Hero Fiennes Tiffin i John Boyega.

Za zdjęcia odpowiada Polly Morgan, za scenografię – Akin McKenzie, za montaż – Terilyn A. Shropshire, za projekty kostiumów – Gersha Phillips, a za muzykę – Terence Blanchard. Film wyprodukował TriStar Pictures we współpracy z eOne, JuVee Productions i Welle Entertainment.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *