„Obrońcy mórz” czy wrogowie ludzkości. Reportaż Polaka, którego boją się piraci
30 kwietnia, 2019
„To pisarka, która rozumie życie”. Obsypana nagrodami powieść „Wąż z Essex”
2 maja, 2019

Historia Tristana i Izoldy w różnych epokach. „Była sobie miłość” wzrusza do łez

To przewrotna wariacja na temat jednej z najsłynniejszych legend o Tristanie i Izoldzie (fot. mat. pras.)

To przewrotna wariacja na temat jednej z najstarszych i zarazem najsłynniejszych legend celtyckich – o Tristanie i Izoldzie Jasnowłosej. Autor Cezary Harasimowicz idzie o krok dalej i umieszcza słynnych zakochanych w różnych epokach, średniowiecznej litewskiej wiosce, masońskiej loży i w sercu walk powstańców z caratem, na legendarnej amerykańskiej drodze 66, warszawskich ulicach u schyłku przedrozbiorowej Polski, a nawet w obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau, aż po współczesność. Choć zmieniają się historyczne dekoracje, to miłość dwojga kochanków jest wciąż ta sama, rozkwitająca na przekór nienawiści i uprzedzeniom, wiodąca do tragicznego końca. „Nienawiść jest łatwa, miłość wymaga wysiłku” – powiedział Marek Edelman, a monumentalna, a zarazem ujmująca, czuła i prawdziwa powieść „Była sobie miłość” potwierdza tę tezę na każdej stronie.

Historię Tristana i Izoldy zna niemal każdy. Wszystko zaczyna się na pokładzie statku, na którym znajduje się przyszła żona króla Kornwalii, Izolda. Odpowiedzialność za dowiezienie pięknej, jasnowłosej dziewczyny spada na siostrzeńca króla, rycerza Tristana, noszącego charakterystyczne znamię na czole. Gdy w czasie podróży oboje przypadkowo wypijają silny napój miłosny, ich los zostaje przypieczętowany. Tristan i Izolda zakochują się w sobie na śmierć i życie, pomimo że dziewczyna jak zostało postanowione, musi poślubić króla.

To, co w średniowiecznym micie najbardziej przejmujące, że zakochani nigdy nie będą mogli być razem. Ale przecież miłość jest silniejsza niż wszystko, nawet niż przeznaczenie i śmierć.

O autorze

Cezary Harasimowicz, aktor, scenarzysta, dramaturg i pisarz, autor powieści, m.in. thrillerów politycznych, takich jak „Miejsce odosobnienia” i „Znaleźć, naprawić, wykończyć”. W 2017 roku ukazała się jego książka „Saga, czyli filiżanka, której nie ma”, poruszająca historia rodziny Królikiewiczów, która podbiła serca czytelników. Jest także autorem nagradzanej powieści dla dzieci – „Mirabelka”, za którą został uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem IBBY w konkursie „Książka Roku”.

Prywatnie wnuk kawalerzysty i medalisty olimpijskiego, majora Adama Królikiewicza oraz syn aktorki Krystyny Królikiewicz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *