Ciężka praca, odwaga i poświęcenie. „Na sygnale. Z życia ratownika medycznego”
25 marca, 2020
Kobieta zagadka we wspomnieniach przyjaciół. „Osiecka. Tego o mnie nie wiecie”
30 marca, 2020

Historia sióstr, które na strychu ukrywały Żydów. Powieść „Światło ukryte w mroku”

To niezwykła powieść oparta na faktach z życia Stefanii Podgórskiej i jej młodszej siostry Heleny (fot. mat. pras.)

Kara śmierci dla wszystkich, którzy pomagali Żydom, śmierć za zapewnienie Żydom schronienia, jedzenia czy transportu. Te obwieszczenia były znane wszystkim, także mieszkającym na przedmieściach Przemyśla siostrom Podgórskim. Pomimo tego, Stefania i jej młodsza siostra Helena zdecydowały się ratować od śmierci trzynaścioro Żydów, ukrywając ich na strychu własnego domu. „Światło ukryte w mroku” autorstwa Sharon Cameron to niezwykła powieść, oparta na prawdziwej historii, której dramat rozegrał się na południu okupowanej Polski. – Autorce udało jej się ukazać siłę młodej kobiety, mojej Mamy, w obliczu wszechogarniającego strachu. Przekroczyło to moje najśmielsze oczekiwania – podkreśla Ed Burzminski, syn Stefanii Podgórskiej.

Nastoletnia Fusia Podgórska mieszka i pracuje w Przemyślu u żydowskiej rodziny Diamantów. Zaręczona jest z ich synem Maksem, ale młodzi muszą utrzymywać to w tajemnicy – ona jest katoliczką, a on Żydem. Wszystko się zmienia, kiedy do miasta wkraczają Niemcy. Opiekunowie dziewczyny trafiają do getta, a matka i brat Stefanii na roboty przymusowe do Niemiec. Ona sama musi walczyć o przetrwanie swoje i kilkuletniej siostry. Ich życie zmienia się pewnej nocy, gdy rozlega się pukanie do drzwi domu Fusi, w których staje Maks, który jako jedyny wyskoczył z pociągu jadącego do obozu zagłady.

Wbrew obwieszczeniom „Kara śmierci dla każdego, kto pomaga Żydom” siostry zapewniają mu schronienie. Z czasem w domu przy ulicy Tatarskiej 3 ukrywają się kolejni Żydzi z getta. Odtąd każde kolejne pukanie do drzwi może być ostatnim, jakie usłyszą. – Książka Sharon Cameron jest wierna prawdziwej historii mojej mamy, dzięki gruntownym i skrupulatnym badaniom, jakich dokonała przygotowując się do jej napisania. Autorka stworzyła porywającą powieść, która łączy w sobie pewną niefrasobliwość, wszechogarniający strach, oraz niezwykłą wewnętrzną siłę młodej kobiety. Przekroczyło to moje najśmielsze oczekiwania – mówi Ed Burzminski, syn Stefanii Podgórskiej

O autorce

Sharon Cameron, amerykańska pisarka, autorka pięciu powieści, laureatka wielu nagród literackich, m.in. Westchester Fiction i Parents ‘Choice Gold Award. Jej książki znalazły się na szczytach amerykańskich list bestsellerów New York Times’a, Booklist, School Library Journal i Kirkus.

Gdy nie pisze, strzela z łuku albo bierze pod lupę kolejne zakurzone tomy i odkrywa kolejne zapomniane historie. Mieszka z rodziną w Nashville, w stanie Tennessee. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *