Po Eurowizji Junior i „The Voice Kids” czas na płytę. Nowy album „Roksana Węgiel”
7 czerwca, 2019
Jego życie to coś więcej niż legenda. Biografia sir Eltona Johna – „Rocketman”
7 czerwca, 2019

Historia potrafi inspirować do działania. Film „Milcząca rewolucja” w kinach

Film „Milcząca rewolucja” oparty jest na motywach bestsellerowej powieści Dietricha Garstki (fot. mat. pras.)

To oparta na motywach bestsellerowej powieści Dietricha Garski prawdziwa historia grupy uczniów klasy szóstej, którzy postanawiają okazać solidarność z ofiarami powstania węgierskiego, organizując minutę ciszy w trakcie każdej lekcji. Film „Milcząca rewolucja” to nowe dzieło uznanego niemieckiego reżysera Larsa Kraume, autora thrillera „Fritz Bauer kontra państwo”. Odkryciem produkcji jest Jonas Dassler, wyróżniony za swój występ Bawarską Nagrodą Filmową dla najlepszego młodego aktora.

Akcja filmu rozpoczyna się w momencie, kiedy dwaj nastoletni chłopcy z Eisenhüttenstadt w Niemczech Wschodnich podróżują do Berlina Zachodniego, aby odwiedzić grób dziadka Kurta, byłego oficera SS. Przed powrotem do domu chłopcy postanawiają pójść do kina, gdzie trafiają na kronikę filmową o powstaniu węgierskim z 1956 roku. To inspiruje ich do działania…

„Bardzo solidny film napędzany przez niezwykle utalentowanych młodych aktorów” – pisze Wendy Ide ze Screen International. Z kolei Boyd van Hoeij z Hollywood Reporter podkreśla, że jest „fascynujący i wciągający”. „Porywający film o poświęceniu, edukacji i innych ważnych rzeczach – ocenia Dude the Cleaner z Cinéphile. Oliver Johnston z The Upcoming dodaje, że to „niezwykle ciekawy i pouczający film z doskonałą obsadą”. Wreszcie Frank Brenner z Choices Cologne, który zauważa, że „rzeczywistość życia w latach pięćdziesiątych została uchwycona przez reżysera w bardzo szczegółowy i wiarygodny sposób”. 

(fot. mat. pras.)

O reżyserze

Lars Kraume urodził się 24 lutego 1973 roku we włoskim Chieti, ale dorastał we Frankfurcie nad Menem. Po maturze nakręcił swój pierwszy film krótkometrażowy „3:21”, który stał się jego przepustką do Niemieckiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej w Berlinie. Za studencką etiudę „Life Is Too Short to Dance with Ugly Women” otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Torino. Branżowe laury zdobył także za pełnometrażowy debiut telewizyjny, kryminał „Dunckel”.

W 2001 roku zrealizował dobrze przyjętą komedię „Viktor Vogel – karierowicz”, pokazywaną również w polskich kinach. Od tamtej pory z powodzeniem dzieli swój czas między ekran duży: „Bez piosenek o miłości”, czy „Moje siostry” i mały: popularny serial „Miejsce zbrodni”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *