„Wilcze dzieci”. Prawdziwa opowieść o wojennych sierotach ukrywających się w lasach
11 października, 2022
„Głowaccy. Arka na Manhattanie”. Przedmioty pamiętają czasy i ludzi, którzy odeszli
13 października, 2022

„Gdynia obiecana”. Opowieść o budowaniu od podstaw i marzeniu o idealnym mieście

Gdynia (fot. Henryk Poddębski)

To opowieść o mieście tworzonym od podstaw, gdzie można było zacząć „z czystą hipoteką”: przezwyciężyć różnice między zaborami, pokonać zacofanie, uciec od narodowych przywar, od wiejskiej nędzy i wielkomiejskiego bezrobocia, zostawić w tyle waśnie etniczne i konflikty klasowe, uniknąć urbanistycznych błędów i historycznych ograniczeń krępujących rozwój innych miast. To w Gdyni nowe pokolenie uczyło się nowych umiejętności i zawodów związanych z morzem i międzynarodowym handlem. Tu, niczym w laboratorium, mogła powstać nieobciążona żadną złą ani dobrą tradycją nowoczesna polska miejskość oraz morska polskość. Tu Polska miała uciec do przodu, z wieku dziewiętnastego w dwudziesty. Problem w tym, że w tę podróż zabrała samą siebie. Czy na Gdyni ciąży mit miasta dla wszystkich? Dlaczego oraz komu ten mit był potrzebny? Na te i inne pytania odpowiedzi udziela w swojej nowej książce „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” udziela jej autor – Grzegorz Piątek.

„Kolejna doskonała książka Grzegorza Piątka. Historia rozwoju miasta wciąga jak najlepszy kryminał, a jednocześnie napawa czytelnika optymizmem – jeżeli tak wspaniałe miasto jak Gdynia powstawało w tak chaotycznych warunkach, to jest jeszcze nadzieja dla naszego kraju” – zauważa Agata Twardoch.

„Nowoczesność i bałagan. Mocarstwowa ambicja i nędza. Piękna modernistyczna architektura, chaos przestrzenny i slumsy. Tym wszystkim była Gdynia – miasto kontrastów, narodowego sukcesu i narodowych wad. Grzegorz Piątek napisał o niej fascynującą książkę” – podkreśla Adam Leszczyński.

„Lubimy myśleć o Gdyni jak o nowym otwarciu. Takie to było nowe, takie młode miasto! Bez balastu przeszłości i wielowiekowych nawarstwień. Biała karta, którą odrodzone polskie państwo miało dopiero zapisać. Grzegorz Piątek przygląda się tej karcie podejrzliwie, pod światło i z ukosa. A ja znów mu zazdroszczę książki!” – przyznaje Filip Springer.

O autorze

Grzegorz Piątek to polski architekt, pisarz, w latach 2014–2017 felietonista „Gazety Stołecznej”. Autor monumentalnej biografii Stefana Starzyńskiego – „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego z 2016 roku”, będącej wielowymiarowym portretem jednego z najbardziej interesujących polskich polityków wszechczasów. Otrzymał za nią Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, a także nominacje do Nagrody im. Jana Długosza oraz w konkursie Książka Historyczna Roku.

Gdy w wieku sześciu lat dostał książeczkę „Pomniki warszawskie”, zaczął się interesować historią stolicy i do dzisiaj mu nie przeszło. Wynikiem tej pasji jest m.in. książka „Najlepsze miasto świata. Warszawa w latach 1939-1944”. Pisze, wykłada, opowiada i oprowadza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *