Tego, co przeżyły nie wymyśliłby żaden autor. Prawdziwa spowiedź „Żon kartelu”
6 lipca, 2018
Zdjęcia mieszkańców Warszawy sprzed 100 lat jak żywe. Fotoplastikon w Królikarni
7 lipca, 2018

Fuzja animacji z muzyką. Pora na 11. Międzynarodowy Festiwal ANIMATOR

To już 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu ANIMATOR w Poznaniu (fot. Facebook/Animator)

Ponad 300 filmów z całego świata, w tym konkurs, retrospektywy, przeglądy tematyczne i premiery. Tak zapowiada się 11. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR, który startuje w Poznaniu. To jedno z największych wydarzeń w świecie animacji, którego rangę potwierdza przywilej kwalifikowania do Oscarów. W trakcie siedmiu festiwalowych dni (6-12 lipca) nie zabraknie koncertów, warsztatów, a także przygotowano obszerny program dla najmłodszych. 

Animator, który uhonorowany został nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Wydarzenie Filmowe Roku, nie zwalnia tempa. Jak co roku, głównym punktem programu MFFA są konkursy. W najważniejszym z nich, którego stawką jest Grand Prix – Złotego Pegaza, rywalizować będzie 48 filmów wyselekcjonowanych spośród tysiąca nadesłanych dzieł. Członkami jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Animowanych krótkometrażowych są: Nag Valdermersky (Wielka Bytania), Vera Neubauer (Wielkia Brytania) i Krzysztof Knittel (Polska).

Z kolei w Międzynarodowym Konkursie Filmów Animowanych długometrażowych rywalizować będzie pięć tytułów. Międzynarodowe  jury oceniającego długie metraże tworzą: Chris Robinson (Kanada), Joanna Raczynska (USA) i Zbigniew Czapla (Polska).

(fot. mat. pras.)

Animusze wręczone po raz pierwszy

Nowością tegorocznej edycji festiwalu, dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, jest pierwsza edycja Konkursu Polskich Filmów Animowanych ANIMATOR.PL. Filmy konkursowe, ukazujące najnowsze dokonania rodzimych animatorów, powalczą o nagrody konkursowe: Animusze. O nagrody zabiegać będą tytuły w czterech kategoriach: Filmy i seriale dla dzieci, Filmy studenckie, Filmy dyplomowe oraz Filmy indywidualne i autorskie.

Nie zabraknie również gości specjalnych. Jednym z nich będzie David Sproxton, jeden z ojców założycieli legendarnego studia Aardman Animations z Wielkiej Brytanii („Wallace i Gromit”, „Baranek Shaun”, „Uciekające kurczaki”). W ramach cyklu zostanie pokazany „Wallace i Gromit: Klątwa Królika”, a także retrospektywa filmów poświęcona czterdziestoleciu istnienia wytwórni.

(fot. Facebook/Animator)

Animacja z Holandii oraz dla dzieci

Jak co roku na Animatorze zaprezentowana zostanie wybrana kinematografia narodowa, tym razem będzie to animacja holenderska. W ramach bloku przewidziano trzy retrospekty znanych holenderskich twórców animacji: Rosto, Paula Driessena i Gerrita Van Dijka, a także Nową animację holenderską, czyli prezentację najnowszych, współczesnych filmów krótkometrażowych zrealizowanych w różnych technikach animacji. Kuratorem programu jest Gerben Schermer. Z kolei Labirynty animowanej rewolucji – dziedzictwo Jana Lenicy a animacja autorska to jeden z głównych tematów, który będzie przewodził konferencji naukowej – Animatorowej burzy mózgów, skierowanej do międzynarodowego grona badaczy, krytyków i teoretyków.

W programie również: Animacja i efekty specjalne, osobny blok dedykowany profesjonalistom: ANIMATOR PRO oraz wydarzenia związane z 50. rocznicą powstania kultowej pełnometrażowej animacji – „Żółta łódź podwodna”. Nie zabraknie także ANIMATORA dla Dzieci, w ramach którego odbędą się premierowe pokazy pełnometrażowych filmów animowanych dla dzieci, prezentacje filmów krótkometrażowych oraz bajek dla dzieci w wieku 2 do 4 lat, a także Warsztaty Animatora Jutra!

(fot. Facebook/Animator)

Kino Nocne i animacje z Annecy oraz Ottawy

Od pierwszego dnia festiwalu rusza też Kino Nocne, czyli animowane seriale dla dorosłych. W Klubie Festiwalowym pokazywane będą najbardziej kultowe i najnowsze seryjne produkcje animowane dla dorosłych, takie jak „Rick & Morty”, „Super Science Friends”, czy serial HBO braci Duplass „Animals: Zwierzęta”. Jak co roku w ramach festiwalu odbędą się pokazy najważniejszych filmów z największych międzynarodowych festiwali animacji: Annecy i Ottawy.

11. edycja festiwalu potrwa do 12 lipca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *