„Komedianci debiutanci”. Najlepsza europejska komedia już na ekranach polskich kin
8 października, 2021
Ten film nikogo nie pozostawi obojętnym. „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego w kinach
8 października, 2021

Francuska opowieść o miłości. Film „Dyskretny urok niebezpiecznych myśli” w kinach

To nowy film Emmanuela Moureta (fot. mat. pras.)

To oryginalne i zaskakujące studium niełatwych miłosnych wyborów wyreżyserowane przez Emmanuela Moureta. Ten francuski reżyser specjalizuje się w opowiadaniu skomplikowanych historii miłosnych, które pokazuje w lekki i zabawny sposób. O miłości bowiem nikt nie potrafi mówić w równie piękny, a zarazem oryginalny sposób, jak Francuzi. Główny temat filmu stanowią wyjątkowe uczucie oraz towarzyszące mu spektrum emocji, ale i zawiłości. W „Dyskretnym uroku niebezpiecznych myśli” reżyser ponownie stawia na oryginalną narrację, wyraźnie osobisty ton i zgrabnie balansuje pomiędzy nastrojami, rozładowując emocje humorem, gdy robi się zbyt poważnie. W główną rolę męską wciela się Niels Schneider, któremu partnerują m.in. Vincent Macaigne oraz Camélia Jordana. Obraz zdobył m.in. Cezara dla najlepszej aktorki drugoplanowej, został uznany najlepszym filmem przez Francuskich Krytyków Filmowych.

Historia koncentruje się wokół Daphné i Maxime’a, którzy dość nieoczekiwanie spotykają się na urokliwej francuskiej prowincji. Będąca w trzecim miesiącu ciąży kobieta wyjechała tam ze swoim partnerem François. Z kolei dla jego kuzyna Maxime’a to próba złapania równowagi po bolesnym rozstaniu. 

Kiedy okazuje się, że François musi na kilka dni wyjechać, bohaterowie natychmiast znajdują wspólny język i zbliżają się do siebie. Dzielą pełne rozczarowań i frustracji podobne związkowe doświadczenia, które poznajemy w serii retrospekcji. Szybko okazuje się, że gdy mowa jest o miłości, nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.

W „Dyskretnym uroku niebezpiecznych myśli” Emmanuel Mouret kontynuuje swoje zainteresowania i przenosi widza – wydawać by się mogło – w piękny świat miłości. Ponownie udowadnia, że miłość to nie jest idylla, relacje często okazują się ulotne, uczucie pojawia się zbyt późno lub jest jednostronne, albo rzeczywistość nie spełnia naszych oczekiwań.

Reżyser jednak nigdy nie popada w patetyczny ton, zawsze przekazuje poważne tematy w lekki sposób. Stawia na oryginalną narrację, zgrabnie balansuje pomiędzy nastrojami, rozładowując emocje humorem, gdy robi się zbyt poważnie. Ten trik udaje mu się także w najnowszym filmie, który znalazł się w oficjalnej canneńskiej selekcji w 2020 roku.

O reżyserze

Emmanuel Mouret to francuski reżyser, scenarzysta i aktor. Urodził się w 1970 roku w Marsylii. Uczęszczał do prestiżowej paryskiej szkoły filmowej Fémis na kierunek reżyserski. Swój pierwszy krótki metraż nakręcił w wieku dziewiętnastu lat.

W 2000 roku napisał scenariusz i wyreżyserował pełnometrażowy debiut „Grunt to szczerość”. Jego kolejne filmy: „Vénus et Fleur” (2004) oraz „Zmiana adresu” (2006) prezentowane były w prestiżowej canneńskiej sekcji Director’s Fortnight.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *