O przemocy seksualnej w czasie wojny. Przejmujące wspomnienia „Kobieta na froncie”
29 marca, 2023
„Miej oko” oraz „Zrobiłem projekt”. Dwie wystawy na jubileusz Muzeum Karykatury
1 kwietnia, 2023

Forum wymiany postrzegania rzeczywistości. Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi

Ekspozycja znajduje się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (fot. mat. pras.)

To od niemal 50 lat jedno z najważniejszych na świecie wydarzeń, które ściąga do Łodzi twórców i miłośników tkaniny artystycznej ze wszystkich kontynentów. Międzynarodowe Triennale Tkaniny stanowi jednocześnie przegląd najważniejszych tendencji i dokonań we współczesnej sztuce tkaniny. W tym roku przypada jego 17 edycja. Laureatami tegorocznego Triennale Tkaniny zostali: Moumita Basak z Indii (Złoty medal), Zhanna Petrenko z Ukrainy (Srebrny medal) i Katja Felle ze Słowenii (Brązowy medal). Oprócz nagrodzonych na wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi można zobaczyć 54 prace wyłonione przez międzynarodowe jury spośród niemal pół tysiąca nadesłanych zgłoszeń z całego świata. Tematem przewodnim konkursu jest „Stan splątany”, który pozostawił twórcom szerokie pole do interpretacji i własnych poszukiwań w dziedzinie medium tkaniny. Ekspozycję otwarto 8 października 2022 roku i miała być czynna do 15 kwietnia, ale została przedłużona do 7 maja. Podobnie jak w poprzednich edycjach, towarzyszy jej Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej pod tytułem „Zmęczenie materiału”, będąca przeglądem zjawisk na polu rodzimej twórczości. Zaprezentowanych zostało 30 prac autorstwa 19 artystów.

Tkanina od zawsze była bliska człowiekowi. Otulając ciało, ma zapewniać ciepło i ochronę, ukryć to, co intymne przed światem zewnętrznym. Zdobiąc wnętrza domów, tworzy bezpieczny azyl i miejsce odpoczynku. Może też stanowić istotny atrybut w wyrażaniu naszego światopoglądu czy osobowości. Tkanina przechowuje wspomnienia o minionych wydarzeniach, a zapisane w niej ślady użytkowania przypominają o nieuchronnym przemijaniu.

Nic więc dziwnego, że od dekad używana jest przez artystów – na równi z malarstwem, rzeźbą czy grafiką – jako ważne narzędzie służące do komunikowania istotnych prawd dotyczących otaczającego nas świata. Praca z tkaniną daje niemal nieograniczone możliwości. Poprzez różnorodność faktur i jej plastyczność, pozwala na swobodne formowanie. Wymaga jednocześnie od artysty wyciszenia, kontemplacji i osobistego kontaktu z tworzywem.

Wątki obecne na wystawie

Zakwalifikowane do wystawy prace odznaczają się dużą różnorodnością zarówno jeśli chodzi o warstwę formalną, jak i znaczeniową.  Są wśród nich dzieła nawiązujące do klasycznych, tradycyjnych technik gobelinu czy haftu, jak również instalacje stanowiące przykład odważnego eksperymentowania z tkaniną. Wystawa stanowi przegląd różnych warsztatów i technik, ukazując tym samym bogactwo użytych przez artystów materiałów oraz odmienne punkty widzenia wynikające z różnic geograficznych i kulturowych. Pomimo to łączy je element wspólny – poruszane przez artystów wątki skupiają się wokół problemów współczesności, które dotykają wszystkich niezależnie od pochodzenia, płci czy pozycji społecznej. Pod tym względem Triennale od zawsze stanowi forum wymiany nie tylko artystycznych praktyk, ale także różnych sposobów postrzegania tej samej rzeczywistości.

Wśród obiektów, które znalazły się na wystawie szczególnie mocno wybrzmiewają kwestie związane z poczuciem zagrożenia wywołanym pandemią, wojną czy zmianami klimatycznymi i wiążącą się z tym potrzebą bezpieczeństwa, budowania więzi oraz poszukiwania własnej tożsamości. Duża część prac nawiązuje też do zagadnienia pamięci, ukazując upływ czasu oraz odwołując się do przeszłości związanej z osobistymi czy rodzinnymi wspomnieniami. Artyści tegorocznej edycji równie często podejmują temat kondycji współczesnego człowieka i jego zależności, zarówno od innych ludzi, jak i zjawisk, które pozornie go nie dotyczą. Najdobitniej pokazały to wydarzenia ostatnich miesięcy, pandemia czy wojna w Ukrainie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *