Pełna pasji historia o rywalizacji, miłości i sztuce. Powieść „Madame Matisse”
18 maja, 2025
Nareszcie wychodzi z cienia geniusza. „Dora Maar. Dwa oblicza miłości”
27 maja, 2025

Filmowa droga do skrytego świata. „Dalajlama. Przez mądrość do szczęścia”

To wyjątkowe medytacyjne doświadczenie filmowe będące eksploracją filozofii XIV Dalajlamy. W intymnej rozmowie człowiek, który postrzegany jest jako największy ambasador współczucia, zabiera widzów w podróż do źródła szczęścia. Film „Dalajlama. Przez mądrość do szczęścia” łączy w sobie intrygującą opowieść Dalajlamy z pięknymi obrazami, które ilustrują jego przesłanie, oraz niepublikowanymi wcześniej materiałami z archiwów rządu tybetańskiego. Bohater dokumentu mówi o wyzwaniach, jakie czekają nas w XXI wieku, przekonując jednocześnie, że każdy z nas ma narzędzia, by stawić temu czoła. Producentem dokumentu autorstwa szwajcarskiego duetu reżyserskiego Barbara Miller i Philip Delaquis – jest słynny amerykański aktor i przyjaciel Dalajlamy – Richard Gere, a także Oren Moverman. Kultura wokół Nas jest patronem medialnym polskiej premiery, a na ekrany kin wprowadziła ten obraz Aurora Films.

Urodzony w chłopskiej rodzinie Tenzin Gjaco na XIV Dalajlamę został intronizowany w wieku niespełna pięciu lat. W trakcie kolejnych dekad, naznaczonych przemocą i wieloma konfliktami zbrojnymi, niestrudzenie działał na rzecz pokoju i ochrony naszej planety. Dzięki swojej inteligencji, wiedzy, ale i wielkiemu poczuciu humoru przez lata przekonywał o wyborze drogi do zbudowania zrównoważonego i dostatniego społeczeństwa. W 1989 roku uhonorowany został Pokojową Nagrodą Nobla.

Za zdjęcia odpowiada Manuel Bauer, za muzykę – Ariel Marx, a za montaż – Isai Oswald i Mike Selemon. Film był prezentowany na DocPoint w Helsinkach, a w 2024 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Buddyjskich Ngatso Fest (Nowy Jork), Woodstock Film Festival, Festiwalu Filmowym w Dharamsali oraz Zurychu.

Duet reżyserski 

Barbara Miller to wielokrotnie nagradzana niezależna reżyserka filmów dokumentalnych. Od 2017 roku pełni funkcję przewodniczącej Szwajcarskiej Gildii Reżyserów i Stowarzyszenia Scenarzystów. Swoją przygodę w branży filmowej rozpoczęła w 2000 roku od pracy przy nominowanym do Oscara filmie „War Photographer” (2001) w reżyserii Christiana Freia. Następnie zaczęła się jej współpraca ze Swiss National Television, gdzie zrealizowała ponad dwadzieścia dokumentów. Jej wielokrotnie nagradzany dokument „Zakazane głosy” (2012) pokazywany był na ponad siedemdziesięciu festiwalach na całym świecie. Z kolei „Kobieca (nie)przyjemność” okazała się najlepiej sprzedającym się szwajcarskim filmem dokumentalnym na świecie w 2019 roku.

Philip Delaquis to szwajcarski filmowiec i producent teatralny. W 2014 roku wraz z Barbarą Miller założył firmę producencką Mons Veneris Films. Razem współpracowali przy kilku filmach dokumentalnych, m.in. „Zakazane głosy” (2012) czy „Kobieca (nie)przyjemność” (2018). „Dalajlama. Przez mądrość do szczęścia” to ich najnowszy wspólny projekt, w którym obok roli producenta Delaquis jest także współreżyserem i współscenarzystą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *