Sam DuChamp, drugorzędny autor thrillerów szpiegowskich, zainspirowany dziełem Cervantesa tworzy postać Quichotte’a, szarmanckiego akwizytora o zmąconym umyśle i obsesji na punkcie telewizji, który niedorzecznie zakochuje się w telewizyjnej gwieździe, Salmie R. W towarzystwie (wymyślonego) syna Sancza, Quichotte wyprawia się w awanturniczą podróż przez Amerykę, by udowodnić, że jest godny jej ręki i dzielnie stawia czoło tragikomicznym niebezpieczeństwom ery „Wszystko Się Może Zdarzyć”. Tymczasem jego twórca musi się zmierzyć z własnymi, nie mniej palącymi problemami.
„Rushdie w najwyższej formie, serwuje nam wyśmienite danie z literackiej satyry” – zauważa „Kirkus Review”. „To coś więcej niż jeszcze jedna postmodernistyczna szkatułka pełna trików – to powieść, która karmi zarówno serce, jak i intelekt” – podkreśla Robert Douglas-Fairhurst z „The Times”. Jak dodaje dziennikarz „Publishers Weekly” książka ta to „błyskotliwy obraz tandetnego, plugawego, przerażającego pandemonium, jakim jest życie w dzisiejszych czasach”.
O autorze
Salman Rushdie urodził się w 1947 roku w Indiach. Od czternastego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii, a teraz w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentem uczelni w Cambridge. Zadebiutował w 1974 roku powieścią „Grimus”, a międzynarodową sławę przyniosły mu „Dzieci północy”, nagrodzone m.in. Nagrodą Bookera i uznane w roku 2008 za Best of the Booker. W 1988 roku ukazały się „Szatańskie wersety” ‒ jego najsłynniejsza powieść. Rushdie w 2006 i 2017 roku odwiedził Polskę.