„Wielka gra”. Fascynująca historia Konkursów Chopinowskich piórem Jerzego Waldorffa
30 września, 2021
25. Bond i ostatni z Danielem Craigiem. „Nie czas umierać” już w polskich kinach
1 października, 2021

Epicka opowieść o stracie i ocaleniu. Premiera książki „Pamiętnik Mary Berg”

W dniu swoich piętnastych urodzin, gdy niemiecka armia dławi Warszawę w coraz mocniejszym uścisku, Mary Berg przystępuje do spisywania pamiętnika. Jeszcze nie wie, że zanim zapełni dwanaście małych notesów, przyjdzie jej wycierpieć cztery lata terroru i zanotować sugestywne szczegóły niektórych z najważniejszych wydarzeń XX wieku – od oblężenia Warszawy do ostatecznego, brutalnego stłumienia powstania w getcie. Mary wraz z rodziną została uratowana, dzięki czemu przemyciła z Warszawy pamiętnik rozpoczęty cztery lata wcześniej. Tym samym ujawniła jeden z najbardziej niewiarygodnych dokumentów z okresu II wojny światowej – jedyną w swoim rodzaju, osobistą opowieść o zetknięciu się kochającej życie dziewczyny z niesłychanym ludzkim cierpieniem, niezwykłą relację o jednym z najmroczniejszych rozdziałów historii. Pamiętnik Mary Berg przetłumaczony został na wiele języków i jest jednym z najlepszych świadectw dotyczących życia codziennego w getcie warszawskim.

Mary Berg (Miriam Wattenberg, 1924-2013) – od momentu przeniesienia rodziny z Łodzi do Warszawy prowadziła ona dziennik, w którym zapisywała dzień po dniu życie najpierw w okupowanej Warszawie, a następnie w getcie warszawskim. Autorka dokumentuje ciężką dolę uchodźców, życie nuworyszów, przymusowy werbunek do pracy, deportacje i heroizm bojowników ruchu oporu, którzy powstali przeciwko niemieckiemu uciskowi.

W marcu 1944 roku wraz z całą rodziną została zakwalifikowana do grupy osób przeznaczonych przez Niemców na wymianę na jeńców niemieckich internowanych przez aliantów. Dzięki temu rodzina Wattenbergów mogła bezpiecznie opuścić Europę i przeżyć wojnę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *