„Walka przez łzy”. Historia matki Tomasza Komendy walczącej o sprawiedliwość
18 maja, 2019
Holandia wygrywa Eurowizję! Triumf zapewnił jej Duncan Laurence balladą „Arcade”
19 maja, 2019

Emocjonalna bomba tyka przez całe życie. „Dzieci księży” na Scenie na Woli

Spektakl w reżyserii Darii Kopiec powstał na podstawie książki reportażowej Marty Abramowicz „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica” (fot. Krzysztof Bieliński)

Ludzie znają ich matki, odsądzane zresztą od czci i wiary oraz ojców, których oczyszcza się ze wszystkich grzechów. Jednak o tym głośno już się nie mówi. Dzieci księży mają spędzić życie w milczeniu, a ich losy to historia trudnej miłości, braku akceptacji i hipokryzji. Emocjonalna bomba nie przestaje tykać przez całe życie. Przedstawienie na Scenie na Woli Teatru Dramatycznego w Warszawie w reżyserii Darii Kopiec powstało na podstawie książki reportażowej Marty Abramowicz „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica”. – Ten temat nie jest przez nikogo uznawany za pierwszorzędny, przez co cały czas odkładany na dalszy plan. Wydaje mi się, że już za długo żyjemy w takiej zmowie milczenia – mówi reżyserka. W spektaklu zostały wykorzystane także improwizacje aktorskie.

„Takich historii jest w Kościele katolickim sporo, nie wiem czy można powiedzieć, że to norma, ale na pewno (ta) historia nie jest nietypowa. Wiem o tym z doświadczenia. Przez prawie 30 lat byłem jezuitą. To długi czas by zebrać wiele wiadomości na temat instytucji, do której należałem (…). To właśnie teatr u swych źródeł był miejscem oczyszczenia i przezwyciężenia traumy – katharsis. Być może właśnie ten spektakl stanie się okazją do odkrycia pięknej miłości, zdolności do akceptacji i przezwyciężenia zakłamania” – pisze Stanisław Obirek w eseju do programu spektaklu.

Reżyserka Daria Kopiec wraz z autorką adaptacji Elżbietą Chowaniec tworzą teatr zaangażowany społecznie, który ma za zadanie otworzyć dialog, przełamać tabu związane z celibatem, hipokryzją kleru, łamaniem praw dzieci, które wychowują się bez ojców. – Najważniejsze są dla nas historie bohaterów. Żeby dany temat przybliżyć, najlepiej jak teatr jest blisko człowieka i opowieści – podkreśla Daria Kopiec.

(fot. Krzysztof Bieliński)

Obsada spektaklu

W obsadzie znaleźli się: Martyna Byczkowska, Anna Gorajska, Agata Różycka, Modest Ruciński, Marcin Wojciechowski i Łukasz Wójcik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *