Kompozycje, które pobudzają wyobraźnię. „Domowe” muzykowanie z Moniuszką
15 listopada, 2019
Sekrety tworzenia przedstawienia i teatralne kulisy. Sztuka „Próby” w Polonii
17 listopada, 2019

Ekscentryk, milioner, artysta. „Antoine de Paris” to polski geniusz fryzjerstwa

Antoine to najsłynniejszy stylista wszech czasów i ojciec nowoczesnej sztuki fryzjerskiej (fot. mat. pras.)

Choć pochodził z Sieradza, to znał go cały świat – od Paryża, przez Stany Zjednoczone, po Australię i Nową Zelandię. Antoni Cierplikowski, bo tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko, był geniuszem fryzjerstwa, wyjątkowym artystą i wizjonerem mody. Przez niemal 70 lat lansował trendy, stale prowokował i zaskakiwał swoim talentem. Jego przyjaciółmi byli ludzie sztuki, filmu i koronowane głowy, m.in.: Modigliani, Kisling, Dali, Picasso, Dunikowski, Kiepura, Rubinstein, Wallis – księżna Windsoru, Maria – królowa Rumunii oraz wiele innych sław. W książce, opartej na najnowszych badaniach, Marta Orzeszyna odsłania kulisy życia prywatnego Antoine’a, opisuje jego oszałamiającą karierę, niezwykłe bogactwo, a wreszcie zaskakujący koniec burzliwego życia. Z kolei tylko do 30 listopada w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, można oglądać wystawę „Antoine. Oddany pięknu”.

Antoine posiadał sieć luksusowych salonów na całym świecie. 120 w samych Stanach Zjednoczonych, a także we Francji, w Anglii, Kanadzie, Australii, Japonii i w Polsce. Za jedną wizytę w swoim salonie inkasował nawet 150 dolarów, czyli równowartość dzisiejszych dwóch tysięcy złotych. Za prywatną wizytę Antoine’a u klientki trzeba było zapłacić nawet 500 dolarów, czyli około sześciu tysięcy złotych. Do jego klientek należały: Mata Hari, Josephine Baker, Bette Davis, Brigitte Bardot i Eleanor Roosevelt. Nadzorował też pracę fryzjerów podczas koronacji Jerzego VI i Elżbiety II.

Był także właścicielem fabryk kosmetyków marki Antoine de Paris i Bain de Soleil we Francji i Stanach Zjednoczonych. Ich wyroby sprzedawano na pięciu kontynentach. W latach siedemdziesiątych XX wieku sprzedał prawa do obu marek za 17 milionów (dziś 86 milionów) dolarów. Obie istnieją do dziś, ale nie wiadomo, co się stało z gigantycznym majątkiem Antoine’a. Ponadto prowadził szkoły kosmetyczno-fryzjerskie kształtujące przyszłych pracowników salonów w Stanach Zjednoczonych i Paryżu. Założył też ekskluzywne czasopismo lifestylowe  „Antoine. Dokument pour la femme moderne”. Miał dwa prywatne samoloty: farmana 391 i stinsona reliant – takim samym latał Al Capone.

(fot. mat. pras.)

O autorce

Marta Orzeszyna, znawczyni literatury i kultury francuskiej. Przez dziesięć lat mieszkała w Paryżu. Tam poznała historię Antoine’a i zaczęła gromadzić informacje na jego temat. Po powrocie do Polski współpracowała z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk przy bestsellerowej powieści „Podróż do miasta świateł”.

Jest również współautorką książki „Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach belle époque” oraz autorką powieści obyczajowej „Gra o miłość”. Mieszka w Namysłowie z mężem i trzema synami.

O wystawie

Ekspozycja skupia się na związkach Antoine’a z modą, teatrem oraz filmem i ukazuje Antoine’a  de Paris, jako twórcę wielkiego imperium kosmetycznego z salonami urody na całym świecie. Prezentowane na wystawie obiekty pochodzą z Muzeum Teatralnego, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Instytutu Sztuki PAN, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz kolekcji prywatnych Marty Orzeszyny, Adama Krupińskiego i Alaina Bernarda.

„Antoine. Oddany pięknu” odbywa się w 50. rocznicę wystawy w Teatrze Wielkim prezentującej jego projekty, kostiumy i peruki do przedstawień teatralnych. Mija także 110. rocznica obcięcia włosów na krótko aktorce Ewie Lavalliere do nowej roli, co zrewolucjonizowało modę, ale też pośrednio przyczyniło się do emancypacji kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *