Pytania o tożsamość i tolerancję. Francuska komedia „żONa” premierowo od Spektaklove
27 października, 2022
Ciepłe spojrzenie na marginalizowanych ludzi. Koreański „Baby Broker” już w kinach
28 października, 2022

Ekranizacja powieści nowej noblistki Annie Ernaux. Film „Zdarzyło się” w kinach

To poruszająca opowieść o kobiecie walczącej o prawo do decydowania o własnym ciele i życiu. Akcja filmu opartego na autobiograficznej książce tegorocznej noblistki w dziedzinie literatury – Annie Ernaux, rozgrywa się we Francji w latach 60. XX wieku. Reżyserka Audrey Diwan podkreśla w wywiadach, że ten film to manifest polityczny. Sama bardzo mocno identyfikuje się z główną bohaterką, gdyż ma na swoim koncie podobne przeżycia. „Zdarzyło się” to film opowiadający o kobietach walczących o wolność wyboru i prawo do życia na własnych warunkach. Nikt nie ma prawa decydować za nie o ich ciele, seksualności, wolności, a już na pewno nie politycy czy kościół. W Polsce ten temat jest niestety bardzo aktualny, pomimo iż od wydarzeń pokazanych w filmie minęło ponad 60 lat – podkreśla francuska reżyserka. Film porusza widzów oraz krytyków na całym świecie. Został doceniony na wielu światowych festiwalach, zdobył m.in. Złotego Lwa w Wenecji.

Akcja filmu rozgrywa się we Francji w 1963 roku. Główna bohaterka studiuje literaturę francuską na uniwersytecie. Przed zdolną dziewczyną, która marzy o karierze akademickiej, przyszłość stoi otworem. Niespodziewanie wszelkie plany staną pod dużym znakiem zapytania po wizycie w gabinecie lekarskim. 

Ku swojemu zaskoczeniu Anne (Anamaria Vartolomei) dowiaduje się, że jest w ciąży. Zdaje sobie sprawę, że macierzyństwo zamknie jej zawodową drogę i przekreśli to, do czego tak konsekwentnie dążyła przez całe lata. Młoda kobieta stoi przed poważnym dylematem. Wie, że nie chce rodzić, ale jednocześnie jest świadoma, że za próbę – zakazanej wtedy we Francji aborcji, grozi jej nie tylko wydalenie ze studiów, ale i kara więzienia. Czas ucieka, napięcie wzrasta, bo na szali znalazła się przyszłość bohaterki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *