To on odkrył przed światem prawdę. „Katyń – Ostatni świadek” już w kinach
12 maja, 2018
Pokazy, spotkania i koncerty. Pięć miast gości 15. Millenium DOCS Against Gravity
13 maja, 2018

Dzień Teatru Publicznego 2018. Bilety na spektakle jedynie za 300 groszy

Bilety za 300 groszy można kupować od 12 maja na spektakle do 19 maja (fot. mat. pras.)

Już po raz czwarty obchodzony jest Dzień Teatru Publicznego i z tej okazji zorganizowano akcję „Bilet do teatru za 300 groszy”. Zaangażowało się w nią rekordowe 100 publicznych scen z 39 polskich miast. Sprzedaż biletów w tej wyjątkowej cenie prowadzona jest jak co roku tylko w kasach teatrów. Rozpocznie się 12 maja, ale spektakle będą grane przez cały tydzień, aż do 19 maja.

„Bilet do teatru za 300 groszy” jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a organizowaną i koordynowaną od 2015 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. – Dzień Teatru Publicznego ustanowiono na pamiątkę stworzenia w 1765 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego pierwszego teatru publicznego w Polsce. Chcemy pamiętać, że mamy w Polsce system stale dotowanych teatrów publicznych – podkreśla Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego.

Przypomina ona, że w teatrze „grosze grają rolę”, stąd taka symboliczna cena biletu. 300 groszy to znacząca kwota, bo nawiązuje do wyników badania, które przeprowadzili dla Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego ekonomiści Szkoły Głównej Handlowej. – Jedna złotówka dotacji publicznej dla teatru generuje ponad 3-złotowy zysk dla terenu, gdzie on działa – zauważa Buchwald. Jest to dokładnie przychód w wysokości średnio 3,36 zł dla regionu.

100 teatrów w 39 miastach

Dyrektor Instytutu Teatralnego dodaje, że to bardzo ważna wiadomość dla organizatorów i wszelkich gremiów podejmujących decyzję o finansowaniu teatrów publicznych. Z kolei dla uczestniczących w akcji „Bilet do teatru za 300 groszy” ważne jest to, że bilety można nabyć tylko w kasach aż 100 teatrów w 39 miastach w całej Polsce. – Zapraszam wszystkich do kolejek, zapraszam do teatru – podkreśla Buchwald.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich granych w ramach akcji spektakli dostępne są na specjalnej stronie-kalendarzu: www.dzienteatrupublicznego.pl.

Wspólne teatralne spacerowanie w ramach projektu „Spacerowników teatralnych” (fot. mat. pras.)

Spacery w ramach projektu „Spacerowników teatralnych”

Symbolicznym zakończeniem tygodniowego święta publicznych scen będzie, podobnie jak było to w latach ubiegłych, zaproszenie widzów do wspólnego teatralnego spacerowania w ramach projektu „Spacerowników teatralnych”. Proponowane trasy spacerów mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej, a tym samym kulturalnej historii miast (więcej na www.spacerownikteatralny.pl).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *