Autorka bestsellera „Dziewczęta z Auschwitz” w swojej nowej książce zabiera czytelników do świata wspomnień świadków najczarniejszych kart polskiej historii. Sylwia Winnik dotarła do niepublikowanych dotąd opowieści i osobistych zdjęć bohaterów tamtych wydarzeń.
Jan spędził dwa pierwsze lata swojego dzieciństwa w celi. Nie znał innego świata. Więzienie było da niego jedynym domem. Janina, pseudonim Mirka, już w wieku dziesięciu lat postanowiła pomagać mamie w działalności konspiracyjnej. Jako dwunastolatka została zaprzysiężona na samodzielną łączniczkę. Gdy miała czternaście lat, aresztowało ją gestapo. Trafiła prosto do piekła Pawiaka. Emilię zgarnęli w szóstym miesiącu ciąży. Jako pierwszy na Pawiak trafił jej mąż. Lilii, ich córka urodzona w więzieniu, do dziś nie potrafi spokojnie czytać wspomnień katowanego tam ojca.
Dzień na Pawiaku
6.00 pobudka
6.20 apel poranny
6.25 wyjście więźniów do ubikacji
7.00 śniadanie: kawa zbożowa niesłodzona i całodzienna i porcja chleba: 125-250 g
7.15 zbiórka więźniów i wyjazd „budy” na Szucha
8.30 wywoływanie na transporty
9.00 zbiórka chorych
11.30 powrót więźniów z przesłuchań i doprowadzanie nowych więźniów na obiad
12.30 obiad: 3/4 litra zupy z buraków lub brukwi, czasami z zatęchłej, suszonej ryby lub nieprzesianej mąki (tzw. „berlaj”)
13.00 zbiórka więźniów i przyjazd „budy” z Szucha
16.00 wyjście więźniów do ubikacji
16.30 powrót z popołudniowych przesłuchań
17.00 kolacja: niesłodzona kawa zbożowa, raz w tygodniu 3/4 litra zupy; przywóz nowych więźniów
18.00 apel wieczorny
21.00 wygaszanie świateł
O autorce
Sylwia Winnik – autorka, która ocala historie od zapomnienia. Do tej pory ukazały się dwie jej książki. Debiut, „Dziewczęta z Auschwitz”, szybko stał się bestsellerem.