Ciąg wydarzeń, których nie da się zatrzymać. Film „Magdalena” już na ekranach kin
7 stycznia, 2022
Artystka, primadonna, bogini. Powieść o kobiecie, której powołaniem była sztuka i miłość
12 stycznia, 2022

Dwa dramaty w jednym spektaklu. Premiera sztuki „Sztuka intonacji” w Dramatycznym

Autor sztuki Tadeusz Słobodzianek to laureat Nagrody Literackiej Nike (fot. Krzysztof Bieliński)

Autor Tadeusz Słobodzianek zagląda tu daleko za kulisy i czerpie inspiracje z historii teatru, aby opowiedzieć o geniuszu i tworzeniu się wielkich idei, ale też o słabościach ludzkich i prozie życia. Widzowie dzięki temu mogą bawić się odkrywaniem kolejnych nawiązań do najważniejszych postaci teatru XX wieku, z którym konfrontuje się i z którego czerpie teatr do dzisiaj. Spektakl na Małej Scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie składa się z dwóch dramatów: „Sztuki intonacji” i „Powrotu Orfeusza”, a wyreżyserowała go Anna Wieczur. W obsadzie znaleźli się: Adam Ferency, Łukasz Lewandowski, Modest Ruciński, Sławomir Grzymkowski, Anna Moskal oraz Barbara Garstka (gościnnie).

W małych zadymionych mieszkaniach, przy kawiarnianych stolikach, przy czarnej herbacie i kawie po turecku, przy wódce i winie, toczą się rozmowy o istocie teatru. Na czym polega fenomen najbardziej uznanych twórców teatru XX wieku? Dlaczego okazali się reformatorami? Kiedy uczeń przerasta mistrza, tworzą się legendy, a gdy fundamentalne pytania padają na podatny grunt, w sztuce zaczyna się rewolucja.

Za scenografia i kostiumy w spektaklu odpowiada Marta Śniosek-Masacz, za muzykę – Ignacy Zalewski, za światła – Paulina Góral, za ruch sceniczny – Anna Iberszer. Konsultacji tanecznych walca wiedeńskiego udzielił Robert Kochanek, walca francois – Liwia Bargiel, a z kolei konsultacji iluzjonistycznej – Wojciech Rotowski. Charakteryzację przygotowały Joanna Tomaszycka, Marta Krasowska oraz Violetta Ozga.

(fot. Krzysztof Bieliński)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *