Chwytający za serce przewrotny dramat psychologiczny. Film „Córka” już w kinach
4 marca, 2022
„Baron Münchhausen dla dorosłych”. O awanturniku i mistyfikatorze w Narodowym
5 marca, 2022

Droga do osiągnięcia niemożliwego z happy endem. Film „Sonata” już w kinach

To skrzący się humorem, poruszający film rozgrywający się w Tatrach, a opisujący autentyczną historię muzyka Grzegorza Płonki z Murzasichla. Po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców, wsparciu grupy dobrych ludzi i zabiegowi wszczepienia implantu w Instytucie profesora Henryka Skarżyńskiego odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenia swojego życia – zagrać „Sonatę Księżycową” Beethovena. W filmie, który jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżysera Bartosza Blaschke, występują m.in. Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat, Irena Melcer, Lech Dyblik, Jerzy Stuhr oraz w roli głównej – Michał Sikorski, który na 46. FPFF w Gdyni otrzymał nagrodę indywidualną za Profesjonalny Debiut Aktorski.

Grzegorz, błędnie zdiagnozowany jako dziecko autystyczne, żyje w swoim hermetycznym świecie i nie potrafi nawiązać kontaktu ze światem. Wydaje się, że jego jedyną pasją jest uderzanie w klawiaturę starego fortepianu stojącego w domu. Kiedy chłopak ma kilkanaście lat wychodzi na jaw, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, tylko głęboki niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny.

Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ rodzi się na nowo, chce odzyskać stracone lata i stać się człowiekiem takim, jak inni. Zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Jednak nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że niesłyszący chłopak – choć wspomagany nowoczesną technologią – spełni swoje marzenia.

Twórcy filmu

Film realizowany był w Kościelisku, Murzasichlu, Gminie Poronin, Zakopanem, na Podkarpaciu, Śląsku, Dolnym Śląsku oraz w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach. Przy filmie pracowało wiele osób oraz prawdziwy bohater tej niesamowitej historii – Grzegorz Płonka.

Autorem scenariusza do filmu jest jego reżyser Bartosz Blaschke. Za zdjęcia odpowiadał Tomasz Augustynek, natomiast muzykę skomponował Krzysztof A. Janczak. Scenografię przygotowała Alicja Kazimierczak, kostiumy – Emilia Czartoryska, a charakteryzację – Anna Gorońska. Za montaż odpowiada Robert Piechnik, a za dźwięk: Tomasz Sikora i Artur Kuczkowski. Producentami filmu są: Marcin Kurek, Sylwester Banaszkiewicz (mediabrigade), a kierownikiem produkcji: Kamil Janik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *