Amerykańska klasyka w najlepszym wydaniu. Zekranizowane powieści Johna Steinbecka
10 kwietnia, 2022
Życie z cieniami przeszłości koniecznością i rajem. Premiera „I była miłość w getcie”
19 kwietnia, 2022

Dramat zwykłych ludzi na tle wielkiej historii. Film „W świetle dnia” w kinach

To węgierski laureat wielu prestiżowych nagród (fot. mat. pras.)

To obraz oparty na głośnej powieści autorstwa Pála Závady. Z obejmującej dwadzieścia lat sagi węgierski reżyser Dénesa Nagya koncentruje się zaledwie na trzech dniach. To jednak wystarczy, by w sugestywny sposób pokazać okrucieństwo wojny i dramaty ludzi, którzy są w niej tylko małymi trybami. Film „W świetle dnia” jest debiutem pokazywanym na światowych festiwalach (Jerozolima, Ryga, Sao Paulo, Wilno), na których otrzymał już wiele nagród, m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie czy Europejską Nagrodę Filmową za najlepsze kostiumy. Jego siłą, która dodaje niesamowitych wrażeń artystycznych są majestatycznie skomponowane zdjęcia autorstwa Tamása Dobosa, robione w tzw. golden hour oraz imponująca konstrukcja dźwiękowa.

Rok 1943, piekło II wojny światowej. Po klęsce nad Donem sto tysięcy węgierskich żołnierzy, jako sojuszników hitlerowskich Niemiec, zostaje wysłanych na rozległe tereny sowieckiego imperium. Wszystko po to, aby zaprowadzić ład na okupowanych terenach i stłumić opór ze strony partyzantów zgodnie z bezlitosną taktyką „zwalczania bandytyzmu” (Bandenbekämpfung).

Wśród nich jest kapral Istvan Semetka, którego oddział przemierza surowe, nieprzyjazne tereny, by dotrzeć do małej wioski i tam rozbić obóz. Względny spokój zburzony zostaje na skutek zasadzki, w jaką wpadają żołnierze. W jej wyniku śmierć ponosi dowódca kompanii. To wydarzenie odciśnie piętno na bohaterze i zrzuci na niego ciężar odpowiedzialności za towarzyszy broni, ale będzie miało też poważne reperkusje dla mieszkańców wsi. Zwłaszcza gdy na miejsce dotrą posiłki, mające wesprzeć zaatakowany oddział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *