„Nie bądź obojętny_a”. Dokumenty ze świata na 20. Millennium Docs Against Gravity
5 maja, 2023
Oto Stefan Friedmann. „70 lat mojego dzieciństwa, czyli niech pan powie coś wesołego”
16 maja, 2023

Dokument o wielkim mistrzu i wystawie jego dzieł. „Vermeer. Blisko mistrza” w kinach

Film pokazuje kulisy powstania tej niezwykłej wystawy w Amsterdamie (fot. mat. pras.)

Siedemnastowieczny mistrz z Delft Johannes Vermeer to jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców w historii malarstwa, który po mistrzowsko opanował grą światła. Jego prace stanowią dla historyków zagadkę i źródło fascynacji. Odbywająca się obecnie w Amsterdamie (potrwa do 4 czerwca) wystawa stała się światową sensacją, a zdobycie na nią biletów graniczyło z cudem. Film dokumentalny Suzanne Raes zatytułowany „Vermeer. Blisko mistrza” przedstawia sylwetkę malarza, kulisy powstania jego największych dzieł, jak i okoliczności towarzyszące przygotowaniom największej jak dotąd wystawie obrazów holenderskiego artysty. Nakręcony z iście detektywistyczną pasją film pozwala odkryć mistrza na nowo, zwłaszcza że podejmuje ekscytujący wątek eksperckich śledztw i sporów o autentyczność niektórych obrazów. Dokumentu należy szukać na specjalnych pokazach w kinach w całej Polsce.

Bohaterem dokumentu jest człowiek, który potrafił stworzyć wszechświat w rogu pokoju i jak nikt umiał uchwycić i uwiecznić ulotne, intymne chwile. Zgodnie z obietnicą w tytule, „Blisko mistrza” zdejmuje słynne dzieła ze ścian, wyjmuje z ram i zabiera do laboratorium, by ukazać w zbliżeniu oszałamiające detale, jak choćby „Dziewczyny z perłą” – i odsłonić ukryte pod farbą warstwy. Twórcy pozwalają też zajrzeć za kulisy najgłośniejszej wystawy tego roku, na której amsterdamskie Rijksmuseum zgromadziło większość z istniejących 37 obrazów genialnego Holendra.

Ten film to także opowieść o twórcy, który pozostawił po sobie więcej zagadek niż dzieł, o skomplikowanych losach rozproszonych po największych muzeach świata obrazów, ale przede wszystkim próba zrozumienia co czyni Vermeera… Vermeerem. Sposób, w jaki malował cień, a może światło dnia? Jedyna w swoim rodzaju czerwień okiennic czy zaskakująca zieleń, której używał do malowania skóry? Chodzi o warsztat czy wątki, jakie podejmował? O ten wszechświat w rogu pokoju? A przede wszystkim: czy każdy Vermeer jest Vermeerem?

Portret ekspertów i pasjonatów sztuki

Dokument Suzanne Raes jest też intrygującym portretem zbiorowym muzealników, kuratorów, konserwatorów, kolekcjonerów, handlarzy sztuką – ekspertów i pasjonatów. „Vermeer. Blisko mistrza” opowiada więc i o tych, którzy swoje życie związali z artystą, pragnąc być jak najbliżej jego dzieł, geniuszu i tajemnicy, jaką pomimo najbardziej zaawansowanych badań, pozostaje zarówno jego historia, jak i malarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *