Fascynująca podróż do podwodnego świata. Dokument „Człowiek delfin” w kinach
17 sierpnia, 2018
Siła ponad słabością. Sylwetki duchowych przywódców Powstania Warszawskiego
21 sierpnia, 2018

Dokąd zmierzają i czego pragną? Ludzie władzy w cyklu „Zmierzch Jagiellonów”

„Bona” to pierwsza powieść z cyklu „Zmierzch Jagiellonów” (fot. mat. pras.)

Wojny, intrygi, problem walki o władzę, a także wielkie namiętności i ogromna samotność na szczytach władzy w XVI-wiecznej Polsce. To i jeszcze więcej znalazło się w najnowszej powieści historycznej autorstwa Magdaleny Niedźwiedzkiej, zatytułowanej – „Bona”. – Akcja książki będzie rozgrywać się na kilku dworach, nie tylko polskich. Nie zabraknie takich postaci, jak wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern, król Zygmunt Stary, wielki możnowładca Piotr Kmita czy Krzysztof Szydłowiecki – wymienia autorka. Ta powieść jest pierwszą częścią cyklu „Zmierzch Jagiellonów”.

Polityka i spisek, wojny, krew i bezwzględność, zmieniają ludzi w bestie, które w renesansowych stolicach Europy przeistaczają się w wielkich humanistów, mecenasów sztuki i obrońców wiary. To ludzie targani namiętnościami, nieufni, pogrążający się w obsesjach. – To był świat ludzi bardzo samotnych, ale temperamentnych i pragnących władzy i bycia kimś. O dziwo, bo wydawałoby się, że to takie współczesne – podkreśla Magdalena Niedźwiedzka.

Na tle wybitnych osobistości pierwszej połowy XVI wieku sportretowała ona Bonę, czyli słynną królową Polski i wielką księżną litewską. Życie nauczyło ją skrywania uczuć, ponieważ już jako dziecko była świadkiem zdrady, śmierci, okrucieństwa i bezwzględności.  Zrozumiała, że ludzie to wyłącznie zabawki w rękach nielicznych i że nikt, nawet własna rodzina, nie jest gwarancją bezpieczeństwa. Zapewnia je jedynie status społeczny i bogactwo. Sama bała się więc kochać, ponieważ miłość oznaczała tylko ból. – Historia rozpoczyna się, gdy Bona jest 4-letnią dziewczynką i będziemy towarzyszyć jej oraz pozostałym bohaterom od Mediolanu, przez Neapol, dwór krakowski, a także ten w Wiśniczu, Wilnie, Ansbach czy Królewcu – zdradza pisarka.

(fot. Michał Heller)

O autorce

Magdalena Niedźwiedzka to autorka zbeletryzowanych biografii „Królewska heretyczka”o królowej Elżbiecie I i „Maria Skłodowska-Curie” oraz cyklu trzech powieści „Opowieści z angielskiego dworu”. Oprócz „Bony” w ramach „Zmierzch Jagiellonów” kolejną wydaną książką będzie „Barbara Radziwiłłówna”. Łączy pracę na uczelni technicznej z pisaniem książek. W wolnych chwilach maluje obrazy olejne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *