„Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta”. 900 dni piekła 75 lat później
27 stycznia, 2019
Wolność nie jest dana na zawsze. Nad wyraz współczesne „Wyzwolenie” w Polskim
29 stycznia, 2019

Dla nich nie ma niemożliwego. „Korea Płd. Republika żywiołów” bez tajemnic

Pałac w Korei Południowej (fot. pixabay.com)

Kiedyś gospodarczo zapóźniona, aktualnie jest centrum nowych technologii, ale jej społeczeństwo cały czas żyje w poczuciu zagrożenia ze strony północnego sąsiada. Niełatwego zadania opisania tego azjatyckiego kraju podjął się  Marcin Jacoby w „Korei Południowej. Republice żywiołów”. Autor skupia się przede wszystkim na próbach ukazania tego, co typowe oraz co może z polskiej perspektywy wydawać się inne, egzotyczne jak choćby zwyczaje kulturowe, religijne czy kulinarne.

Gdy w 1988 roku w Seulu odbywały się Letnie Igrzyska Olimpijskie, Republika Korei była jeszcze krajem Trzeciego Świata. W trakcie odbywających się niemal trzydzieści lat później Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu łatwo było zauważyć jak dużo się zmieniło. Marcin Jacoby postawił sobie za cel przybliżenie współczesnego obrazu Korei Południowej w szerszej perspektywie historycznej, kulturalnej i lifestylowej. Autor prowadzi czytelnika przez koreańską rzeczywistość z pewnością eksperta, ciekawością podróżnika i pasją wielbiciela. „Korea Południowa. Republika żywiołów” to obowiązkowa lektura dla wszystkich tych, którzy pragną dowiedzieć się więcej o Korei i zrozumieć jej fenomen.

„Korea Południowa, oficjalnie Republika Korei prawie dokładnie połowa górzystego, wąskiego półwyspu otoczonego morzem, zamieszkanego przez ponad pięćdziesiąt milionów ludzi, którzy nie boją się niczego, a już najmniej ciężkiej pracy. Gdy wszyscy idą w prawo, oni idą w lewo, gdy ktoś mówi, że coś jest niemożliwe, oni przekornie dowodzą, że wszystko da się zrobić. Są w stanie, tak jak w swoich tradycyjnych daniach, połączyć i wymieszać wszystko ze wszystkim: stare z nowym, twarde z miękkim, wyszukane z pospolitym” – pisze autor we wstępie.

O autorze

Marcin Jacoby to sinolog, adiunkt Uniwersytetu SWPS, gdzie wykłada w Katedrze Studiów Azjatyckich i pełni funkcję Dyrektora ds. Współpracy Międzynarodowej. Oprócz działalności akademickiej przez kilka lat pełnił funkcję menadżera  Projektu Azja Instytutu Adama Mickiewicza współorganizował w całej Azji Wschodniej polskie wydarzenia kulturalne.

Autor bestsellerowych „Chin bez makijażu”. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *