„Śledztwo ostatniej szansy”. Wielopoziomowa gra w klimatycznym kryminale
8 stycznia, 2019
Lepiej wspierać czy kontrolować? Głęboko emocjonalny „Powrót Bena” już w kinach
11 stycznia, 2019

Dla nich matematyka nie ma tajemnic. „Krótka historia wielkich umysłów”

Ciekawostki i historie najwybitniejszych matematyków świata w książce „Krótka historia wielkich umysłów” (fot. mat. pras.)

Jak widzieli świat najwięksi matematycy, ludzie o zdumiewającej jasności umysłu i oryginalności spojrzenia? W swojej najnowszej książce „Krótka historia wielkich umysłów. Genialni matematycy i ich arcydzieła” wybitny matematyk Ian Stewart podąża tropem niezwykłych umysłów, odsłaniając tajemnice geniuszy, którzy tworzyli matematykę.

W jaki sposób myślą geniusze? Jak to możliwe, że ich myśli podążały zupełnie nowymi ścieżkami, których ludzkość wcześniej nie znała? W jaki sposób je odkrywali? Odpowiedzi na te i inne odpowiedzi w najnowszej publikacji zatytułowanej „Krótka historia wielkich umysłów. Genialni matematycy i ich arcydzieła”.

„Eureka! Eureka! Archimedes przyjaźnił się z królem Syrakuz. Pewnego dnia król zadał mu trudne pytanie: chciał się dowiedzieć, czy jego koronę wykonano z czystego złota, czy też złotnik mógł go oszukać mieszając złoto z tańszym metalem. Archimedes nie mógł odpowiedzieć na prośbę króla aż do dnia, kiedy wchodząc do wanny, zauważył, że poziom wody rośnie, w miarę jak zanurza się jego ciało. Wyskoczył wówczas z wanny i biegł nagi ulicami, krzycząc: Eureka! Eureka! czyli Znalazłem! Po tym odkryciu dokonano eksperymentu z koroną króla. Archimedes mógł określić jej wagę, mierząc wzrost poziomu wody po jej zanurzeniu. Następnie kawałek czystego złota o wadze korony zanurzył w wodzie. Czy miał tę samą wyporność co korona? Czy poziom wody podniósł się do tej samej wysokości? Nie! A więc korona nie została wykonana z czystego złota i złotnika ścięto. Archimedesowi zawdzięczamy wiele praw z zakresu matematyki i fizyki oraz kilka genialnych wynalazków i innowacyjnych machin, dzięki którym udawało się przez długi czas bronić Syrakuzy przed potężną rzymską armią”.

O autorze

Ian Stewart to światowej sławy matematyk i autor bestsellerowych książek popularnonaukowych. Jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu w Warwick, gdzie wciąż prowadzi aktywną działalność naukową. W roku 2001 otrzymał nagrodę Towarzystwa Królewskiego im. Michaela Faradaya za popularyzację nauki.

Jest autorem licznych książek poświęconych matematyce, z których na język polski przetłumaczono dotychczas m.in.: „Oswajanie nieskończoności”, „Histerie matematyczne”, „Listy do młodego matematyka”, „Krowy w labiryncie i inne eksploracje matematyczne”, „Jak pokroić tort i inne zagadki matematyczne”, „Dlaczego prawda jest piękna”, „Stąd do nieskończoności”, „17 równań, które zmieniły świat”, „Matematykę życia”, „Podstawy matematyki” oraz „Obliczanie Wszechświata”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *